Dziurka na guzik

Dziurka na guzik

Wiecie już naprawdę dużo o guzikach – jakie są ich rodzaje, jak przyszyć je ręcznie i na maszynie. Jednak sama „guzikowa” wiedza na wystarczy. Wszak czym były guzik bez dziurki? Co to w takim razie jest ta dziurka na guzik, jakie są jej rodzaje i na jakie rzeczy należy zwracać uwagę, podczas jej tworzenia?

Dziurka na guzik

Jaki kształt ma dziurka na guzik?

Może się Wam wydawać, że dziurka to dziurka – co tutaj może być zaskakującego. Przyjrzyjcie się jednak swoich ubraniom i zobaczycie, że część dziurek ma standardowy kształt prostokąta przeciętego w środku.

Niektóre z nich są jednak zakończone małym kółkiem, tak jak ta na poniższym zdjęciu. Czy wiecie dlaczego?

Tego typu zakończenie dziurki powoduje, że jest ona mocniejsza w miejscu, w którym jest kółko. Zazwyczaj wzmacnia one zapięcie w spodniach lub w marynarkach, gdzie materiał jest bardzo naciągnięty. Okrągłe zakończenie powoduje, że materiał nie będzie się wyciągał i marszczył, a ubranie będzie dłużej zachowywało swój fason.

Pamiętajcie jednak, że niestety na zwykłej maszynie uszyje jedynie klasyczną, prostokątną dziurkę. Nie przejmujcie się jedna, ta też jest bardzo wytrzymała.

Długość dziurki na guzik

Tutaj zasada jest dość prosta. Dziurka powinna być tak długa, jak szeroki jest guzik. Przy dużych guzikach dziurka też musi być duża, żeby dało się je zapiąć. Przy małych guzikach musi być mniejsza, żeby guzik sam się nie rozpinał. Reguła ta działa jednak jedynie dla płaskich guzikach. Jeśli szyjecie dziurkę na guziki bardzo grube (na przykład o kształcie perełki), to wtedy ich długość należy zwiększyć odpowiednio o kilka milimetrów. Zazwyczaj powinno uszyć tak długą dziurkę jak suma szerokości oraz grubości guzika.

Najlepiej jednak wypróbować, szyjąc dziurkę na próbnym kawału materiału. Dziurki zazwyczaj robi się pod koniec szycia ubrania i lepiej na takim etapie nie zniszczyć ubrania. Wyobrażacie sobie co można czuć, gdy gotowy płaszcz trzeba będzie wyrzucić przez zbyt dużą dziurkę na guzik? Lepiej nie uczyć się tego na własnych błędach.

Sposoby na uszycie dziurki

W większości maszyn znajdziecie odpowiednie ustawienie, dzięki któremu maszyna praktycznie sama uszyje dziurkę. Jednak w zależności od typu maszyny, można spotkać ustawienie półautomatyczne lub automatyczne.

W tym pierwszym trybie, to osoba obsługująca musi w odpowiednich momentach wybierać czy czyje rygiel (zakończenie dziurki) czy jej bok. Pracna na półautmatach jest bardzo manualna i zawsze składa się z czterech elementów:
1) Zyzgak – bok dziurki – maszyna szyje w przód;
2) Zygzak rygiel – zakończenie z jednej strony;
3) Zyzgak – drugi bok dziurki – maszyna szyje w tył;
4) Zygzak rygiel – zakończeine dziurki;

W tym drugim trybie, automatycznym, przy użyciu odpowiedniej stopki , maszyna sama wie w którym momencie ma zmienić kierunek szycia. Wystarczy do tego owa stopka (o której pisałam tutaj) i wajcha w maszynie. Cały proces jest bardzo prosty (do tego stopnia jest on fajny, że mój własny mąż nie pozwala mi obszywać dziurek, bo każdą robi on – to zdecydowanie jego ulubiony element szycia :D) i opiszę go w kolejnej lekcji kursu.

Wpis „Dziurka na guzik” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.