Jaką maszynę do szycia wybrać – część pierwsza

Oczywiste jest, że bez maszyny szyć praktycznie się nie da. Za to decyzja jaką maszynę kupić na początek wydaje się być bardzo trudna.

Producenci oferują bardzo wiele produktów,  różniących się często nic nieznacznym szczegółami. Bez porady osoby, która miała już doczynienia z szyciem, ciężko wybrać egzemplarz satysfakcjonujący pod każdym względem.

Na co zwracać uwagę?

    • Czy maszyna jest mechaniczna czy komputerowa.

Te pierwsze są tańsze i dużo łatwiejsze do naprawiania, w przypadku awarii. Te drugie mają dużo więcej funkcji i dają możliwości o jakich można jedynie pomarzyć przy mechanicznych maszynach. Tutaj jednak wybór jest prosty. Pierwsza maszyna do szycia ma być możliwie prosta, bo jest to jedynie pomoc dla krawca. Jakość szytych rzecz nie zależy od możliwości maszyny, a umiejętności osoby ja obsługującej. Dlatego najlepiej kupić maszynę mechaniczna, nauczyć się niesamowicie szyć, a dopiero potem rozważyć zakup droższego i bardziej funkcjonalnego sprzętu.

  • Czy maszyna ma wszystkie potrzebne ściegi.

Zazwyczaj korzysta się jedynie z kilku podstawowych. Warto upewnić się, że maszyna ma ścieg stębnowy, zygzak czy ścieg owerlockowy. Można też popatrzeć na to czy maszyna daje automatyczną lub półautomatyczną możliwość obszywania dziurek. Wartymi uwagi są ściegi elastyczne oraz szwy kryte.

  • Czy maszyna ma chwytacz rotacyjny czy wahadłowy.

Każdy ma swoje wady i zalety, ale oprócz sposobu wkładania bębenka różnią się głównie głośnością pracy. Chwytacz rotacyjny jest dużo bardziej cichy, co ma duże znaczenie dla osób mieszkających z małymi dziećmi.

  • Czy maszyna ma regulację długości i szerokości ściegu.

Na przykład, gdy chcemy szyć ściegiem zygzakowym, możliwość regulacji długości i szerokości ściegu jest absolutnie niezbędna, aby dopasować ścieg do naszych potrzeb – możliwe, że potrzebujemy ściegu bardzo zbitego, którego długość jest minimalna, za to szerokiego, aby w sposób trwały połączyć dwa kawałki materiału. A może potrzebujemy zygzaka bardzo luźnego, praktycznie stębnówki, jedynie odrobinę zakrzywionej, aby nadać ściegowi elastycznosci.

Bez tych dwóch funkcji bardzo często nie da się dobrać odpowiedniego ściegu. Im trudniejszy do szycia jest materiał, tym bardziej potrzeba dobrej regulacji ściegu.

  • Czy maszyna ma wolne ramię?

Daje ono możliwość szycia małych lub wąskich elementów, na przykład wszywania rękawów. Bez niego ciężko będzie szyć na przykład ubranka dla dzieci.

  • Czy maszyna ma możliwość szycia wstecz.

Przeszywając na przemian w przód i wstecz można wzmocnić zakończenia szwów czy elementy łatwe do urwania, jak uchwyt w torbie. Można obejść się bez tej funkcji, ale jest bardzo przydatna.

  • Czy maszyna ma możliwość szybkiego montowania stopek.

Obecnie najbardziej popularne jest rozwiązanie o nazwie matic. W maszynach z tym mocowaniem wymiana stopek odbywa się za pomocą jednego przycisku i zajmuje kilka sekund. Jest to bardzo praktyczny sposób, bo każda osoba zaczynająca przygodę z szyciem szybko przekona się, że stopki zmienia się bardzo często, a możliwość ich wymiany bez użycia śróbkrętu oszczędza bardzo dużo czasu.

Można też zwrócić uwagę na to, czy maszyna wyposażona jest w system szybkiego nawlekania igły. Bardzo przyspiesza to czas podczas wymiany szpulek i pomaga osobom z problemami że wzrokiem. Ważna jest również możliwość regulacji naciągu nici oraz nacisku stopki. Sprawdzaja się one zwłaszcza przy szyciu grubych bądź delikatnych materiałów.

A co Wy sądzicie o maszynie do szycia? Czy macie jeszcze inne kryteria, które powinny decydować o zakupie?