Nici do maszyny

nici do maszyny

Idę o zakład, że jeśli teraz sprawdźcie jakie nici do maszyny macie w domu, to okaże się, że są to nici z poliestru o grubości 120. Trafiłam? 🙂 Zdecydowanie są to najbardziej popularne nici i podczas szycia najwięcej będziecie ich używać, ze względu na ich uniwersalność. Nie należy jednak zapominać, że jest to tylko jeden z rodzajów nici i czasem warto skorzystać z innych.

Na jakie rodzaje dzielimy nici do maszyny?

Rodzaj włókna, z jakiego są zrobione:

 • poliester
 • wiskoza
 • bawełna
 • jedwab
 • włókna sztuczne

Ich grubości

Rozpoczęłam ten wpis od informacji, że na pewno macie w domu wiele nici o grubości 120. Nie myślcie jednak, że to jedyna grubość dostępna na rynku. Nikt nie będzie szył delikatnego jedwabiu grubą nicią albo zaszywał rozprutą parcianą torbę cieniutką niteczką. Istnieją dwie numerację grubości:

 • System Tex – mówi ile gram nitki przypada na kawałek długości jednego kilometra. Nitka podwójna będzie oznaczona jako x2. Dla przykładu 120 Tt x 3 oznacza nić potrójną, gdzie każdy kawałek długości kilometra waży 3 raz 120 gram, czyli 360 gram. Oznaczenie jest dość proste, bo im większy numer, tym grubsza nić.
 • System numeracji długościowej – mówi ile metrów nitki mieści się w gramie, bądź kilogramie nitki. Tutaj numeracja jest myląca, bo im wyższy numer, tym cieńsza nić.

Splotu

Większość nici jest mocno spleciona i gładka w dotyku. Te spotykamy najczęściej. Są jednak nici, których splot jest bardzo delikatny. Mogłoby się wydawać, że podczas ich produkcji coś poszło nie tak i ktoś zapomniał je odpowiednio dokręcić. Jest to jednak jak najbardziej pożądane. Dzięki swojej strukturze nici te są bardzo elastyczne i świetnie nadają się do materiałów rozciągliwych.

Wytrzymałości

Ta kategoria może Was zdziwić. Po co używać nici, które nie są wytrzymałe? Przecież chcemy, aby uszyte przez nas rzeczy były bardzo trwałe, prawda? I macie rację. Jest jednak jedne moment, w którym nietrwałość nici jest zaletą. Mówię tutaj o fastrygowaniu. Tych szwów bardzo chętnie się pozbywamy. Oczywiście można je wypruć, ale szybszą i bezpieczniejszą dla materiałów metodą jest używanie nici rozpuszczalnych. Można nimi szyć na maszynie, trzeba jednak pamiętać, żeby szyć wolno i na słabym naprężeniu. Nici te rozpuszczą się same podczas pierwszego prania lub prasowania. Wygodna metodą, prawda? I nie trzeba się martwić, że po pruciu fastrygi zostaną nieestetyczne dziurki w tkaninie.

Przeznaczenia

Nici nie tylko służą do standardowego szycia, są też rodzaje do zadań specjalnych:

 • stębnowanie
 • haft – są odporne na kurczenie, bardzo gładkie, często są też wielokolorowe, aby urozmaicić haft.
 • szycie na owerlocku – są sprzedawane w ogromnych rolkach. Bardzo elastyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy wykańczaniu rozciągliwych materiałów, takich jak Jersey.
 • fastryga – są zazwyczaj w kolorze białym. Przez to, że nie są bardzo wytrzymałe, łatwo można spruć fastrygę.
 • dzierganie dziurek – są bardzo wytrzymałe, zazwyczaj są zrobione z poliestru lub jedwabiu.

Kolor

Wiele osób kupuje dla odstresowania nowe gadżety lub parę butów. Ja kupuję nowy kolor nici. Dlaczego? Cóż, po pierwsze jest to tańsze od nowych kozaczków. Z drugiej strony nici występują w tylu kolorach, że nigdy nie będziecie w stanie mieć każdego. Zawsze jednak warto mieć kilka szpulek w kolorze białym, czarnym i kilku odcieniach szarości. Te łatwo można dopasować do innych kolorów, takich jak grant czy beże. Oczywiście warto mieć też dużo różnych odcieni swojego ulubionego koloru – u mnie w domu najwięcej szpulek jest niebieskich. Dodatkowo możecie też zastanowić się nad kupnem nici przezroczystych. Te będę pasować zawsze.

Z jakimi innymi typami nici się spotkacie?

Warto zwrócić też uwagę na nici metalizowane, holograficzne (oba rodzaje świetnie sprawdzają się przy ozdobnych szwach czy haftach), merceryzowane (mają duży połysk, są bardzo mocne i nie kurczą się w czasie prania), rdzeniowe (mają rdzeń z poliestru, a oplot z bawełny; rdzeń zapewnia wytrzymałość oraz odpowiednią kurczliwość, za to oplot przeciwdziała topieniu się nici podczas szycia) czy woskowane (głównie używane do szycia skóry).


Teraz wiecie już wszystko. Na jaki rodzaj nici do maszyny najchętniej się decydujecie, podczas szycia? Koniecznie napiszcie w komentarzu.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.