Przydatne stopki do maszyny – cześć szósta

Stopka do podwijania

Stopka do podwijania

Dzianiny najlepiej obszywa się ściegiem owerlockowym z użyciem stopki owerlockowej i potem przeszywa podwójna igłą. Jeśli zaś chodzi o tkaniny, to do wykańczania brzegów materiału najlepiej sprawdza się stopka do podwijania.

Tradycyjna metoda obszywania brzegów jest bardzo powolna i wymaga sporej dokładności. Na początku należy złożyć brzeg materiału około 5 milimetrów do końca i zaprasować. Procedurę znowu powtórzyć. Żeby wszystko się dobrze trzymało, najlepiej jeszcze jest materiał spiąć szpilkami. Później trzeba ją precyzyjnie przeszyć ściegiem prostym. Kiedyś obszywałam tą metodą zasłonki – po drugiej godzinie miałam zupełnie dość, a nie byłam nawet w połowie pracy.

A później kupiłam stopkę do obszywania. Jej użycie wymaga trochę wprawy. Na początku należy podwójnie zawinąć brzeg materiału i chwycić szpilkami – tak jak w standardowej metodzie. Ściegiem stębnowym trzeba chwycić pierwsze dwa centymetry, z materiałem włożonym pod stopkę. Później – koniecznie w igłą wbitą w materiał – należy stopkę podnieść i brzeg materiału zawinąć między tym spiralnym fragmentem stopki, a tym elementem w kształcie szpikulca. Gdy już owiniemy tak materiał, stopkę trzeba opuścić.

I to praktycznie koniec trudności z używaniem tej stopki. Teraz wystarczy już spokojnie szyć ściegiem prostym, pamiętając żeby podawać materiał już podwójnie zwiniety – nie trzeba być bardzo precyzyjnym – stopka sama wyrówna nierówności.

Przyznam się, że używałam jej do przeróżnych materiałów, w tym do bawełny, śliskiego poliestru i firanek (!) i za każdym razem radziła sobie bez trudu. Jedyne z czym miała problem, to duże oczka w firance, ale nie ukrywajmy – z tym nic sobie nie poradzi.

Mam dla Was jeszcze jedną ważną uwagę. Te stopki występują w wielu rozmiarach. Można kupić taką, która będzie powołać materiał na 5 milimetrów, inna będzie podwijać na 3, a jeszcze inna na 20. Warto przed zakupem upewnić się, że kupujecie taką szerokość, jaka Was interesuje.


Czy zachęciłam Was do zakupu? Jeśli tak, to fajny zestaw stopek do podwijania 4 i 6 milimetrów znajdziecie pod tym linkiem afiliacyjnym.

Jak Wy obszywanie brzegi materiału? Koniecznie napiszcie w komentarzu.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.