Przydatne stopki do maszyny – cześć druga

Stopka do ściegu owerlockowego

Stopka do ściegu owerlockowego

 

Każdy, kto na poważnie myśli o przygodzie z szyciem w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, czy do szycia wystarczy jedynie maszyna do szycia, czy konieczny będzie też owerlock. Niestety większości z nas (w tym mnie) najzwyczajniej nie stać ma zakup dodatkowej maszyny. Na szczęście chociaż trochę da się obejść brak owerlocka. Co prawdę nie uda się teraz zrobić w całości – nigdy nie uda się mieć takiego samego transportu czy faktu, że owerlock od razu odcina nadmiar materiału. Da się jednak bardzo ładnie obszyć brzegi materiału – zarówno tkanin jak i dzianin. Nie będą się ściągać czy pruć.

Oczywiście – stopka nie zrobi za nas wszystkiego. Trzeba jej równo podać materiał. Jeśli chcemy obszyć dwa brzegi materiału razem, trzeba będzie idealnie położyć jeden na drugim. Trzeba też uważać przy obszywania rogów. Stopka jest tak skonstruowana, że świetnie sobie radzi z liniami prostymi. Jednak przy ostrych rogach w ogóle nie da wbić igły w materiał i odwrócić szew. Trzeba skończyć szew i drugą część rogu obszyć oddzielnie.

Tak wygląda brzeg materiału obszyty zwykłą stopką z użyciem ściegu owerlockowego. Jest cały pozawijany i postrzępiony.

A tak wygląda brzeg obszyty z użyciem stopki owerlockowej. Różnica jest ogromna, prawda? Wszystko jest idealnie równe i niepozawijane.

Ze stopką owerlockową

Jeśli przekonałam Was, że stopka do ściegu owerlockowego jest absolutnie niezbędna, to możecie ją kupić pod tym linkiem afiliacyjnym.


W jak Wy radzicie sobie z obszywaniem materiałów? Posiadacie swojego owerlocka czy radzicie sobie, szyjący na zwykłej maszynie? Podzielcie się proszę swoimi pomysłami w komentarzach.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.