Książki o podstawach szycia, które polecam

książki o podstawach szycia

Nie samym internetem człowiek żyje. I, mimo że zdecydowaną większość swojej krawieckiej wiedzy zdobyłam dzięki wiadomościom zawartym w wielu świetnych merytorycznie stronach, to jednak wielokrotnie sięgałam do książek mówiących o szyciu. Niestety w Polsce ciężko znaleźć naprawdę dobre podręczniki uczące nie tylko jak szyć, ale również jak modelować ubrania. Przejrzałam naprawdę dużo książek, aby znaleźć takie, które nie tylko były dla mnie ciekawe, ale również zrozumiałe i czytelne. Niestety spora część publikacji dostępnych na rynku to podręczniki szkolne, które bez pomocy nauczyciela są zupełnie bezużyteczne, ze względu na duży stopień skomplikowania materiału w nich zawartego. Bez klarownych instrukcji pedagoga, zwykły śmiertelnik po prostu ich nie zrozumie (a wierzcie mi, ja jestem zwykłym śmiertelnikiem i do mnie trzeba mówić naprawdę prosto, abym zrozumiała).

Jakie książki o podstawach szycia warto kupić?

Udało mi się jednak znaleźć pięć tytułów, które uważam za godne uwagi i sądzę, jeśli poszukujecie książki uczącej jak szyć, to sięgnijcie do poniższych pozycji. Nie rozczarują Was. Dziś chcę Wam przedstawić dwie, do których warto sięgnąć na początku przygody z szyciem. Zacznijmy od świetniej książki o podstawach szycia:

Szycie to takie łatwe – wydawnictwo Burda

To chyba najbardziej znana pozycja, która dokładnie wyjaśnia podstawy szycia. Przez długie lata była chyba jedyną książką, która nie była szkolnym podręcznikiem, dostępną na polskim rynku. W publikacji ten znajdziecie wszystkie najbardziej istotne wiadomości, jaki potrzebujecie, aby samodzielnie zacząć szyć, korzystając z gotowych wykrojów. Są w niej zawarte podstawowe informacje jak należy używać maszyny oraz opis podstawowych ściegów. Jest tam również masa świetnych instrukcji jak wykonać wiele detali krawieckich, takich jak przeróżne typy kieszeni czy odszyć. Znajdziecie w niej również wiele cennych wskazówek jak dopasować gotowy wykrój do własnej sylwetki. I choć w książce nie ma ani jednego zdjęcia, to rysunki w niej zawarte są niezwykle czytelne i dużo łatwiej zrozumieć dzięki nim treść książki, niż gdyby użyto zwykłych zdjęć. Cenię również tę książkę za to, że uczy dbałości o szczegóły, pokazuje, że nie należy się bać ręcznego szycia.

Niestety pozycja ta, zarówno w wydaniu książkowym, jak i późniejszym w formie czteroczęściowego czasopisma, jest zupełnie niedostępna. Można ją znaleźć jedynie w antykwariatach oraz na aukcjach internetowych. Długo zastanawiałam się, dlaczego wydawnictwo Burda nie zdecydowało się na wznowienie tej książki. Przecież byłby to strzał w dziesiątkę i każdy nakład sprzedałby się na pniu. Powód okazał się jednak bardzo banalny. Wydawnictwo zdecydowało się na wydanie nowej książki, która przedstawia wszystkie powyższe zagadnienia, jednak w formie odświeżonej i dużo bardziej nowoczesnej.

Edit: pojawiła się reedycja tej książki! Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym wpisie.

O szyciu. Prosto, kreatywnie i modnie – Jan Leśniak

Jan Leśniak jest nie tylko projektantem ubrań, ale także nauczyciel szycia na licznych kursach i znanym blogerem. Postanowił on stworzyć książkę, która nie tylko przybliży podstawy szycia tak jak publikacja Burdy „Szycie to takie łatwe”. Pokazał on również jak samodzielnie stworzyć najprostsze fasony, korzystając ze zdobytych dzięki tej książce informacjom. Całość jest zilustrowana ślicznymi, niesamowicie kolorowymi i optymistycznymi zdjęciami, które świetnie wyjaśniają opisane w książce zagadnienia. Autor ma naprawdę ciekawy styl, co wykorzystuje w końcówce każdego rozdziału, gdy opisuje historie ze swojego życia. Książka jest naprawdę nowoczesna i unikatowa na polskim rynku. Jedyne, co mogę jej zarzucić, to fakt, że autorowi zdarza się przymykać oko na drobiazgi i estetyczne wykończenia. Sama uważam, że ubranie musi być idealnie obszyte z każdej strony.

Polecam tę książkę każdej osobie, która lubi uczyć się nowych rzeczy, korzystając z książek. Możecie ją kupić tutaj, teraz w promocyjnej cenie.


Czy macie jakieś inne książki o podstawach szycia, które uważacie za godne polecenia? Jeśli tak, koniecznie napiszcie w komentarzach. Sama chętnie sprawdzam każdy nowy tytuł.

Jest to wpis z kategorii Filozofia szycia. Chcecie przeczytać kolejne? Znajdziecie je tutaj.