Recenzja „Patternmaking for Fashion Design”

Patternmaking for Fashion Design

Przyszedł czas na polecenie zdecydowanie najlepszej książki o konstrukcji ubrań, jaką kiedykolwiek widziałam. Moim zdanie to absolutna podstawa dla każdego i jeśli tylko macie możliwość, to gorąco zachęcam do sięgnięcia po lekturę „Patternmaking for Fashion Design”. Dlaczego?

Patternmaking for Fashion Design

Tym razem, wyjątkowo, zacznę od wad tej książki. Są bardzo nieliczne, bo tylko dwie. Pierwszy problem to fakt, że jest ona dostępna jedynie w języku angielski. Będzie to ogromnym problemem nie tylko ze względu na barierę językową, ale również fakt, że używany jest w niej angielski system miar. Zamiast centymetrów wszystko wyliczone jest w calach, co przynajmniej dla mnie stanowiło pewną barierę. Dlatego jeśli ktoś ją przetłumaczy i zmieni system miar, to będę pierwszą osobą, która zapisze się na preorder polskiej wersji.

Druga ogromna wada, to cena jej książki. Możecie tutaj sprawdzić ile ona kosztuje. Niestety jest ona dla mnie zdecydowanie za droga, więc nie mam swojego własnego egzemplarza, korzystałam jedynie z pożyczonej książki. Jeśli jednak macie trochę pieniędzy, które nie wiecie na co wydać, to zachęcam do zakupu z całego serca. To będą najlepiej wydane kilka stów w Waszym życiu.

Za to zalety. Ach. Długo by opowiadać. Ta książka jest naprawę genialna. Zaczyna od absolutnych podstaw co potrzebujemy, aby szyć i jak zdjąć miarę. Później dokładnie, krok po kroku opisuje, jak zrobić podstawowe konstrukcje i jak je zmodyfikować, aby uzyskać ciekawe efekty bardzo prostymi metodami. Książka pokazuje dokładnie jak skonstruować rękaw czy kołnierz. Uczy o guzikach i kieszeniach. Ma nawet rozdział o dziecięcych ubrankach. Niesamowite!

To wszystko jest zobrazowane przepięknymi ilustracjami. Wszystkie są niesamowicie czytelnymi grafikami, które idealnie opisują krok po kroku jak osiągnąć zamierzony efekt. Są tak przejrzyste, że nie trzeba znać branżowych słówek, aby zrozumieć co autorka miała na myśli. Genialne.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, to warto, abyście wiedzieli, że ta książka jest wiodącym podręcznikiem konstrukcji z jakiego uczą się studenci na amerykańskich uczelniach. I nie dość, że się z niego uczą, to jeszcze go chwalą. Ile znacie fajny i przystępnych podręczników akademickich? Niewiele, prawda? Ta książka jest zdecydowanym wyjątkiem. Naprawdę gorąco ją polecam.

Wpis „Patternmaking for Fashion Design” jest jedna z wielu recenzji książek o szyciu na tej stronie. Inne znajdziecie tutaj.