Zacznij teraz

zacznij teraz

Przyznajcie się. Z powodu koronawirusa siedzicie teraz drugi miesiąc w domu. Pierwotna radość z faktu, że nie trzeba dojeżdżać do pracy na pewno się już wypaliła. Zwłaszcza u osób mających dzieci, którym trzeba pomagać w nauce, motywacja bardzo, ale to bardzo siada. U mnie jest podobnie. Nieraz zdarzają mi się dni, podczas których robię absolutne minimum. O szyciu nawet nie wspominając. Doszłam jednak do wniosku, że taki marazm nie powinien trwać długo, zwłaszcza że obecna sytuacja raczej szybko się nie zmieni. I stąd pomysł – zacznij teraz.

Zacznij teraz szyć

Mam wrażenie, że każdy człowiek ma tendencję do odkładania rzeczy na później. Sama wiele razy łapię się na tym, że rzeczy na liście „do zrobienia” przekładam z dnia na dzień. I o ile czasem ma to sens – zazwyczaj wtedy, kiedy układanie rzeczy w bloku pozwala zaoszczędzić czas. Zazwyczaj jedno to po prostu zwykłe lenistwo i brak chęci na robienie czegokolwiek.

Dlatego trzeba się naprawdę porządnie zastanowić, czy nie warto dać sobie kopniaka w tyłek i po prostu zacząć. Masz piękny materiał, gotowy projekt w głowie i kilka minut wolnego czasu? To nie wymyślaj kolejnych wymówek, tylko usiądź i go pokrój. Tu i teraz. Nie za kilka minut. Nie po tym jak jeszcze posprzątasz, ugotujesz i zdrzemniesz się. Od razu! Tak działa człowiek – jeśli już zacznie, to ma ochotę skończyć rzecz, którą robi. Bo nikt nie lubi zostawiać rzeczy w połowie zrobionych, a w połowie nie. Jeśli już się zmotywujesz, żeby zacząć, to na pewno uda Ci się skroić cały materiał. A potem wystarczy kolejny impuls – i od razu uszyjesz całe ubranie.

Podziękuj swojej naturze. Ta skłonność człowieka do zamykania niedokończonych spraw jest ściśle związana z ewolucją i naprawdę szkoda byłoby z niej nie skorzystać. To, czym obdarował nas Pań Bóg/natura – warto wykorzystywać 🙂

Zacznij też żyć

Ta sama zasada tyczy się nie tylko szycia, ale każdego aspektu życia. Nie ma co odkładać rzeczy na później – bo wierzcie mi, same się nie zrobią. Góra ganków do mycia w zlewie? Umyj je od razu – im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz się cieszyć z czystej kuchni. Śmieci straszą w koszu? Od razu je wynieś. Nie chce Ci się otwierać komputera, żeby zapłacić rachunki? Nawet się nie zastanawiaj, tylko zrób to już. Dzięki temu zrobisz naprawdę wiele drobnych rzeczy, które normalnie siedzą z tyłu głowy i męczą. A tak nie dość, że się zmotywujesz, to jeszcze będziesz mieć spokojną głowę. I zakończysz ten kwarantannowy marazm!

„Zacznij teraz” to kolejny wpis o znajdowaniu czasu na szycie. Kolejne znajdziecie tutaj.