Akcesoria krawieckie

Akcesoria krawieckie

Podczas szycia, dobra maszyna, materiały czy nici to nie wszystko. Ważne są też akcesoria krawieckie, które znacząco ułatwiają szycie. Poniżej przedstawiam te, bez których szycie jest zupełnie niemożliwe. Dodatkowo, są one o tyle fajne, że nie są drogie i świetnie nadają się na prezent dla osoby, która szyje. Wpis ten idealnie pasuje do przedświątecznej gorączki prezentowej.

Akcesoria krawieckie absolutnie niezbędne

Nożyczki sztuk dwie

Sztuka pierwsza to nożyczki do materiałów. Muszą być długie, niesamowicie ostre i stabilnie leżące w dłoni. Koniecznie muszą sobie radzić z przecinaniem wielu warstw materiałów i nie strzępić brzegów. Nie ma nic gorszego, niż krzywo ucięty materiał. Osobiście używam nożyczek Fiskarsa, aczkolwiek wybór jest bardzo szeroki. Wiele modeli znajdziecie tutaj.

Druga para to nożyczki do papieru, do wycinania wykrojów. Te można kupić w dowolnym sklepie papierniczym. Właściwie można używać dowolnych, choć osobiście wolę takie z długim ostrzem do wycinania dużych form papierowych.

Pamiętajcie, aby nigdy tych nożyczek nie mieszać! Jeśli tymi do materiałów zaczniecie ciąć papier to bardzo szybko się stępią, a wtedy pozostaje Wam jedynie kupić nowe. Wierzcie mi, jeśli raz przyzwyczaicie się do super ostrych nożyczek, to już nigdy nie będziecie chcieli używać tępych.

Szpilki

Podczas wybierania szpilek zawsze kierujcie się ich ostrością. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz. Podobnie jak w przypadku igieł zacznijcie od testu – jeśli szpilkę da się wbić w pończochę bez jej szarpania, to jest odpowiednio ostra. Jeśli nie, to należy ją wyrzucić, bo będzie niepotrzebnie szarpać materiał.
Ważną rzeczą jest też zakończenie szpilki. Nie polecam tych z metalową końcówką, ponieważ są mało widoczne i trudno będzie je znaleźć, gdy upadną na podłogę. Warto kupić takie, które wolno prasować, bo znacząco ułatwi to Wam późniejsze szycie. Tutaj znajdziecie wiele różnych rodzajów szpilek.

Coś, czym będziecie zaznaczać materiał

Odrysowując formy na materiał, trzeba zaopatrzyć się w coś, co pozwoli Wam na tym materiale pisać w sposób mało trwały i niebrudzący. Na rynku spotkacie się z wieloma produktami, takimi jak kreda krawiecka, mydełko czy samoznikające pisaki. Osobiście posiadam kredę krawiecką, choć przyznaję, że bardzo brudzi ręce. Ze względu na swój kształt jest świetna do zaznaczania długich, prostych linii. Nie przepadam za mydełkami, gdyż linia, jaką zostawiają, jest mało widoczna. Samoznikające pisaki są rewelacyjne przy przerysowywaniu detali i oznaczaniu najważniejszych punktów wykroju. Zdecydowanie jednak ciężej rysować nimi proste linie, niż przy użyciu kredy. Co w takim razie najlepiej kupić? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Każdy z tych przedmiotów jest bardzo tani, więc najlepiej na własnej skórze przekonać się, czym będzie się nam najlepiej pisać po materiale. Pamiętajcie też o wyborze koloru. Po białym materiale nie da się pisać białą kredą, bo nie będzie jej zupełnie widać. Podobnie nie warto używać ciemnogranatowego pisaka, bo w przypadku, gdy nie zniknie, to zostaną Wam nieestetyczne plamy.


To pierwszy z trzech wpisów poświęcony akcesoriom. Jakie akcesoria krawieckie są Waszym zdaniem niezbędne podczas szycia? Napiszcie w komentarzu.

 

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.