Co to jest lamówka?

Co to jest lamówka?

Ostatnim razem w Darmowym Kursie Szycia Online opowiadałam Wam o obszyciu plisą, jako o fajnej metodzie na elastyczne wykończenie brzegów dzianin. Pamiętacie co to plisa? To był prostokątny kawałek dzianiny, który dobrze się rozciągał. Dobrze się mówi przy dzianinach – one z założenia są elastyczne. A co z tkaninami? One elastyczne nie są, o czym pisałam w tym wpisie. No i co teraz? Czy da się jakoś zastąpić plisę? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, a brzmi ona „lamówka”

 

Co to jest lamówka?

 

Tkanina z założenia nie rozciąga się ani wzdłuż, ani wszerz (pamiętacie jak o tym tutaj pisałam?). Ale to przecież nie są jedyne kierunki, jakie mamy do wyboru. Spróbujcie rozciągnąć tkaninę po skosie. I co? Da się? Da się! I to właśnie jest lamówka. Prostokątny, długi kawałek materiału wycięty dokładnie pod kątem 45 stopni do wątku i osnowy.

Lamówka – jakie są rodzaje?

 

Lamówki możemy podzielić według dwóch kategorii. Pierwsza kategoria to:

Czy lamówka jest kupna czy robiona ręcznie?

Gotową lamówkę można kupić w każdej pasmanterii. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, bo oszczędza nam dużo pracy. Z drugiej strony, problemem może być jej cena, bo nieraz za lamówkę trzeba zapłacić tyle co za materiał na całą bluzkę. Drugi problem to dobór koloru. Jeśli chcemy do materiału doszyć lamówkę w identycznym odcieniu, to może to się nam w ogóle nie udać, bo taka lamówka może w ogóle nie istnieć. Zwłaszcza, jeśli szyjemy z materiału we wzory, a nie gładkiego.

Tutaj oczywiście pozostaje nam drugie wyjście, czyli własnoręcznie zrobienie lamówki. Jest ono dużo bardziej czasochłonne, ale mamy gwarancję pasującego odcienia, a cena będzie dokładnie taka sama jak materiału.

Druga kategoria to:

Czy lamówka jest zaprasowana czy niezaprasowana.

Lamówka gotowa jest zazwyczaj od razu zaprasowana i ta jest zdecydowanie najprostsza w szyciu. Właśnie od instrukcji jak ją wszyć zaczniemy cykl o lamówce. Jeśli jednak lamówkę robimy ręcznie, to proces zaprasowywania będzie częścią procesu przyszywania. O tym jak samodzielnie zrobić lamówkę i jak ją przyszyć również opowiem Wam w kolejnych wpisach. Czy jesteście podekscytowani na myśl o kolejnych lekcjach? Bo ja bardzo! Szykujcie już swoje lamowniki i do dzieła!

Wpis „Co to jest lamówka?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.