Co to jest wypustka i jak ją zrobić?

Co to jest wypustka

Lamówka to jeden z najbardziej eleganckich sposobów na wykończenie brzegów materiału. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Jest jeszcze wiele, wiele metod – możecie na przykład wszyć ściągacz (to jest to, czym wykończany jest dekolt t-shirtów). Ale wtedy proces wszywania jest prawie identyczny do wszywania plisy, więc nie ma sensu poświęcać mu więcej czasu. Za to został nam jeszcze jeden fajny sposób na wykończenie brzegów. Ale co to jest wypustka i jak ją zrobić?

Co to jest wypustka?

Lamówka jest bardzo eleganckim sposobem na wykończenie brzegu. Wypustka jest dużo bardziej „luźna”. Dlatego często można ją spotkać na przykład jako wykończenie bluz. Tutaj zazwyczaj nie zależy nam na tym, aby miała identyczny kolor, jak reszta ubrania. Tutaj króluje fantazja i indywidualność. Wykończenie wypustką powinno być po prostu ciekawe i rzucające się w oczy.

Wypustka to nic innego, jak kawałek sznurka obszyty materiałem. Podobnie jak z lamówką – można kupić gotową wypustkę lub zrobić ją samodzielnie. Ale jaka frajda jest z kupowania gotowych rzeczy? Jeśli można, to zawsze warto zrobić coś samodzielnie.

Jak zrobić wypustkę?

Na początek potrzebujemy znaleźć sznurek o średnicy jakiś 3 milimetrów. Upewnijcie się też proszę, że nie będzie on farbował (żeby później nie było niespodzianki podczas prania). Następnie wytnijcie pasek materiału w sposób identyczny jak podczas robienia ręcznej lamówki. Wycięcie po skosie zagwarantuje nam, że wypustka też będzie elastyczna.

Następnie możemy w środku paska włożyć sznurek, złożyć pasek na pół i przyszpilkować. Teraz przyszedł nas na przeszycie takie, jak na powyższym zdjęciu – szew musi iść dokładnie obok sznurka. Nie uda się tego osiągnąć zwykłą stopką, ona nie pozwoli włożyć sztuka pod spód. Mamy dwie możliwości. Albo kupimy specjalną stopkę do wszywania sznurków (na przykład taką jak tutaj). Od razu się przyznam, że ja takiej stopki nie posiadam w myśl nie kupowania niepotrzebnych rzeczy (less waste i te sprawy). Co więcej, uwielbiam kombinować podczas szycia. I tak doszłam do wniosku, że o ile Wasz sznurek nie będzie bardzo gruby, to możecie użyć stopki do wszywania zamków krytych. Zobaczcie na poniższym zdjęciu jak ją w bardzo łatwy sposób można wykorzystać:

I gotowe! Mamy piękną wypustkę, którą możemy wszywać. Pamiętajcie jednak o jednym – wypustki nie da się wydłużyć – ciężko byłoby razem zszyć sznurek. Jeśli potrzebujecie długi kawałek, to od razu obszyjcie taką długość sznurka, jaką później będziecie potrzebować.

Wpis „Co to jest wypustka?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.