Dekatyzacja

Deratyzacja

Ostatnią rzeczą o jakiej chcę Wam opowiedzieć to odpowiednie przygotowanie materiałów, zanim zaczniemy szyć. Jak pisałam wcześniej, materiały są bardzo bardzo podatne na działanie wody i temperatury. Dlatego, aby ubranie się nie skurczyło się po pierwszym praniu, należy jest na samym początku zdekatyzować.

Co to jest dekatyzacja?

Dekatyzacja to proces poddawania materiałów uprzedniej obróbce termicznej oraz wodnej. Zapobiega on skurczeniu się włókien i dobrze je stabilizuje.

Jak dobrze przeprowadzić proces dekatyzacji? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Należy dopasować go do rodzaju materiału jaki dekatyzujemy. Zazwyczaj jednak dekatyzacja składa się z dwóch części.

Pranie

Wyprać należy tak, jak w przyszłości zamierzamy dane ubranie prać – zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i proszek do prania. Pierwsze należy sprawdzić w tym wpisie czy dane włókna w ogóle wolno prać. Jeśli tak, najlepiej dostosować się do oznaczeń producenta.

Jeśli nie macie pewności jak zachodzą się dany materiał, to spróbujcie pierwsze wyprać kawałek, a dopiero później całość.

Na tym etapie od razu upewnijcie się, że materiał nie farbuje. Jeśli jednak woda, w której pierzecie, zrobi się kolorowa, koniecznie pierzcie materiał tak długo, aż przestanie farbować.

Prasowanie

Tutaj również należy wybrać takie ustawienie żelazka, jakie będziecie używać w przyszłości. Pierwsze sprawdźcie na małym fragmencie tkaniny czy wszystko jest w porządku. Pamiętajcie, aby materiał nie stał się świecący.

Możecie również skorzystać z poniższych zaleceń dotyczących prasowania. Sprawdźcie w poniższym spisie jaka temperatura wyrażona w stopniach Celsjusza jest najbardziej optymalna.

Len 180-220

Bawełna 150-180

Wełna 180-220 – prasujemy przez lnianą ściereczkę

Jedwab 100-120 – prasujemy przez lnianą ściereczkę bez użycia pary

Wiskoza 120-150 – prasujemy przez lnianą ściereczkę

Włókna sztuczne np. poliester 115-140

 

Wielu producentów stosuje też oznaczenia dotyczące prasowania. Warto na nie zwrócić uwagę, bo mogą nakierować na właściwy sposób konserwacji odzieży.

Przekreślone żelazko – nie wolno prasować.

Żelazko z jedną kropką – wolno prasować w temperaturze maksymalnie 110 stopni.

Żelazko z dwoma kropkami – wolno prasować w temperaturze maksymalnie 150 stopni.

Żelazko z trzema kropkami- wolno prasować w temperaturze maksymalnie 200 stopni.


Teraz dekatyzacja nie powinna już być dla Was tajemnicą. Czy macie jakieś inne sposoby na upewnienie się, że materiał nie skurczy się w praniu? A może spotkaliście uparte materiały, które mimo dekatyzacji i tak się kurczyły? Napiszcie w komentarzach?

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.