Igły do maszyn – część pierwsza

W ostatnich wpisach przedstawiałam Wam najbardziej przydatne stopki do maszyny. Teraz chciałam opowiedzieć o kolejnych, niezbędnych do szycia przedmiotach, a będą to igły do maszyn.

Igły do maszyn

Igły do maszyn

Możecie się zastanawiać po co Wam więcej, niż jedna igła – przecież do maszyny nie da się ich przymocować dwóch na raz, no nie? Prawda jest jednak taka, że igły mają tendencję do łamania się w najmniej spodziewanych momentach. Szybko się również tępią, co znacząco pogarsza jakość szycia. Tępe igły zaczną szarpać materiał i zostawiać w nim nieestetyczne dziurki. Dobrą, ostrą igłę da się wbić w rajstopy i wyjąć, bez naruszenia struktury cienkiej lycry. Jeśli nie przechodzi ona tego testu, to należy ją niezwłocznie wymienić.

Jak dobrać dobrą igłę do naszych potrzeb?

Igły można podzielić według kilku kategorii i aby dopasować poprawnie igłę, należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki:

    • Grubości igły;
    • Rodzaj mocowania;
    • Rodzaj materiału do którego powinna być używana.

Każdy z tych podziałów jest równie ważny i zawsze trzeba o nich pamiętać, dobierając odpowiednią igłę. Jest to niezwykle istotne, gdyż źle dobrana igła może się złamać. W najlepszym wypadku wpadnie ona do środka maszyny, w najgorszym uderzy w osobę szyjącą, co może się skończyć poważnym skaleczeniem. Pamiętajcie proszę o tym, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Grubość igły

Igły są dostępne w przeróżnych grubościach, począwszy od bardzo cienkich do delikatnych tkanin, po grube, do materiałów niezwykle twardych i wytrzymałych. Oczywiście cienka igła nie będzie zostawiała grubych śladów, jednak jest dużo większa szansa, że złamie się jeśli będziemy chcieli przeszyć kilka warstw materiałów.

Najcieńsze igły mają rozmiar 8 czyli jest grubości 60, co przekłada się na 0,6mm średnicy igły. Każdy kolejny numer jest grubszy o 0,05mm. Dla przykładu rozmiar 10 odpowiada grubości 70. Standardowo używa się igieł w rozmiarach miedzy 8 a 18, czyli o grubości między 0,6 a 1,1 milimetra.

Rodzaj mocowania

Igły oczywiście montuje się do maszyny stroną nieostrą. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni sposób mocowania do swojej maszyny. Obecnie w nowoczesnych maszynach do szycie używa się igieł, w których nieostry koniec się ścięty z jednej strony. Przy mocowaniu igły trzeba pamiętać, żeby ścięta część była odwrócona do nas tyłem, aby igła dobrze trzymała się podczas szycia. Jednak w starszych maszynach należy stosować igły, których mocowanie jest w całości okrągłe i nie ma ściętej strony. Zanim zakupicie igły, upewnijcie się, że zdecydowaliście się na poprawny sposób mocowania.

A co znaczą te dziwne znaczki 130/705H?

Istnieje wiele oznaczeń, mówiących o tym, że igły, które kupujemy, są przeznaczone dla standardowych maszyn do szycia. Oczywiście na początku najlepiej sprawdzić w instrukcji naszej maszyny, który typ będzie pasował najlepiej. Standardowo jednak, do normalnych maszyn pasują igły oznaczone 130/705H lub 15×1 lub HAx1. Są jednak inne rodzaje igieł. Jeśli posiadacie profesjonalną maszynę, która ma opcję szybkiego szycia, te igły mogą się okazać niewystarczające i zbyt słabe, na przykład na tempo szycia 1500 przeszyć na minutę (czyli 25 przeszyć na sekundę!). Dla tych maszyn, producenci zalecają igły bardziej wytrzymałe, oznaczone HLx5.

Innym rodzajem igieł są również igły podwójne. Zazwyczaj ich zastosowanie jest czysto dekoracyjne, gdyż przy ich użyciu można przeszywać materiały dwoma kolorami na raz. Standardowo używa się ich do wykańczania dzianin, na przykład przy podszywaniu rękawów podkoszulek, oraz przy ozdobnym szyciu szwów w jeansie, który zwyczajowy obszywany jest białą oraz brązową nitką.


Czy macie swoje ulubione igły do maszyn? Napiszcie o nich w komentarzach. Zapraszam także na część drugą wpisu o igłach, w której opiszę jak należy dobierać igły do rodzajów materiału z którego szyjemy. Różne rodzaje igieł znajdziecie pod tym linkiem.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.