Jak dobrze zszyć materiały?

Jak dobrze zszyć materiały?

Zszywanie materiałów jest właściwie kwintesencją szycia. Bez niego nie powstałaby nawet zwykła poszewka na poduszkę, nie mówiąc już o ubraniu. Mogłoby się wydawać, że jest ono najprostszą rzeczą na świecie i rzeczywiście – w teorii nie ma w tym nic trudnego. Jednak praktyka może się okazać dużo trudniejsza. Estetyczne i trwale zszycie dwój materiałów dla osoby początkującej może się okazać nie lada problemem. Zanim się do niego zabierzecie, warto zastanowić się nad kilkoma podstawowymi aspektami. To w końcu jak dobrze zszyć materiały?

Jak dobrze zszyć materiały?

Pierwszą podstawową kwestią zszywania jest to, czy chcemy aby szew był trwały. Mogłoby się wydawać, że szew powinien być „na zawsze”. Nie jest to jednak prawda. Wyobraźcie sobie, że własnie skroiliście ubranie z nowego wykroju i chcecie zrobić przymiarkę. Opłaca się zszywać materiał Super Wytrzymałym ściegiem, jeśli zaraz może się okazać, że całość wymaga przeróbki i prucia? Oczywiście, że nie! Wystarczy zwykła fastryga czy szpilki (o tym już w następnym wpisie!), aby przymierzyć i zastosować trwały ścieg dopiero, gdy będziecie pewni całości.

Kolejna kwestia to materiał jakim używacie do ściegu. Pamiętacie ten wpis o rodzajach materiałów? I czym różni się tkanina od dzianiny? Jeśli nie, to szybciutko przypomnę. Tkanina jest słabo albo w ogóle nierozciągliwa. Dzianina za to jest bardzo rozciągliwa. Należy koniecznie o tym pamiętać i zachęcam do ponownego przeczytania moje wpisu „podział ściegów„. Bardzo się nam teraz przyda, dobierając odpowiedni ścieg elastyczny, bądź nieelastyczny.

Ostatnia kwestia to estetyka. Łącząc dwa materiały, łączycie ich brzegi. A te mogą albo pozostać widoczne albo możemy sprytnie je ukryć, korzystając z kilku popularnych metod. Nie zawsze jednak chowanie jest możliwie i wtedy warto zastosować inne sztuczki, aby brzeg był estetyczny. Ale o tym w następnych wpisach. 🙂

Wpis „Jak dobrze zszyć materiały?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.