Jak najłatwiej zszyć grube materiały?

Jak najłatwiej zszyć grube materiały

W trakcie Darmowego Kursu Szycie wielokrotnie opowiadałam Wam, że cienkie i grube materiały szyje się inaczej. Pewne techniki (jak na przykład ścieg kryty, o którym pisałam tutaj i tutaj) wymagają zupełnie innego podejścia, aby miały szanse powodzenia. Tak samo jest ze zszywaniem materiałów. Metoda, którą opisywałam w ostatnim wpisie, niestety nie da pozytywnych rezultatów. Powstanie gruba warstwa materiału, która na pewno nie będzie ładnie wyglądać. Przekonałam się o tym szyjąc ołówkową spódnicę, którą postanowiłam całkowicie spruć i zszyć od nowa, bo gruby szew wyglądał strasznie nawet na prawej stronie. W takim razie – jak najłatwiej zszyć grube materiały?

To jak najłatwiej zszyć grube materiały?

Zaczynamy mało standardowo, bo pierwsze obrzucamy brzegi każdego fragmentu materiału osobno! Już umiecie to robić z tej lekcji. I proszę Was, naprawdę nie jest to moja pomyłka. Obrzucicie każdy brzeg materiału ściegiem overlockowym z osobna.

Teraz wracamy do starych sztuczek. Składamy materiały prawymi stronami do siebie (teraz mam nadzieję, nie wydaje się to już dziwne). Upewnijcie się, że brzegi są idealnie równo złożone.
Jako że materiał jest gruby, można skorzystać z pomocy stopki do ściegu krytego (o której pisałam tutaj). Bardzo ułatwi ona zszywanie oby materiałów ściegiem prostym (zwykłym bądź elastycznym).

Gdy już zszyjecie oba materaiły okazuje się, że to jeszcze nie jest koniec całej procedury. Teraz, aby materiały pięknie się układały, należy dokładnie rozprasować brzegi materiału na boki. Gruby materiał może łatwo się nie poddawać, ale nie dawajcie za wygraną. Bez dobrego rozprasowania szwu, nie wyjdzie on estetycznie i zamiast pięknego brzegu, będzie on niepotrzebnie zgrubiony. A przecież tego nie chcecie!

Zalety tego sposobu

Prawa strona jest idealnie zszyta, bo nie widać na niej ściegu. Trwałość.

Wady tego sposobu

Szew jest widoczny na lewej stronie, dlatego jest mało estetyczny. Tak mało estetyczny, ponieważ widać aż dwa osobne szwy. Aby go uszyć, trzeba przeszyć wszystko aż trzy razy.

Wpis „Jak najłatwiej zszyć grube materiały?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.