Jak najprościej zszyć dwa materiały?

Jak najprościej zszyć dwa materiały

Nauczyliśmy się już łączyć dwa materiały tak, aby nie ruszały się podczas szycia. Przeczytacie o tym we wpisach o szpilkowaniu i fastrydze. Wiecie też na co zwracać uwagę podczas zszywania materiałów. Teraz przyszedł czas, aby odpowiedzieć na pytanie jak najprościej zszyć dwa materiały? I co najzabawniejsze, wcale nie potrzebujecie do tego jakiejś magicznej wiedzy – wystarczy użyć tej, którą już znacie z Darmowego Kursu Szycia 🙂

To jak najprościej zszyć dwa materiały?

Zaczynamy od złożenia materiałów prawą stroną do siebie. Gdy pierwszy raz przeczytałam to zdanie w podręczniku do nauki szycia, nie mogłam zrozumieć o co chodzi. Intuicyjnie chciałam złożyć materiały stronami lewymi i nie potrafiłam sobie wyjaścić czemu ma być inaczej. Postanowiłam jednak zaufać podręcznikowi. Złożyłam prawymi stronami i zadbałam o to, aby brzegi materiału były idealnie równo złożone.

Nastęnym krokiem jest tymczasowe zszycie materiałów. Wiecie już, że można to zrobić albo fastrygą albo szpilkami. Zdecydowanie ułatwi to szycie, bo materiały nie będą się rozjeżdzać. Wraz z nabieraniem umiejętności szycia ten krok będziecie mogli ominąć, ale na razie lepiej tego nie róbcie. Ja wiem, że spinanie materiałów sporo trwa, ale potem oszczędzi Wam prucia szwów.

Kolejnym korkiem jest zszycie materiałów ściegiem prostym (w przypadku tkanin) lub ściegiem prostym elastycznym (w przypadku dzianin). Na mojej maszynie są one oznaczone numerami dwa oraz piętnaście:

Ostatnim krokiem jest obrzucenie brzegu ściegiem owerlockolwym. Postępujemy tutaj dokładnie tak samo, jak podczas obrzucania brzegów materiału, o czym pisałam w tym wpisie. I voila! Mamy trwale zszyte dwa materiał. Nie jest to może najbardziej estetyczne połączenie, ale zdecydowanie nie będzie się pruć i wytrzyma próbę czasu (o czym pisałam tutaj).

Prawda strona:

Lewa strona:

Zalety tego sposobu

Prawa strona jest idealnie zszyta, nie widać na niej ściegu. Trwałość.

Wady tego sposobu

Szew jest widoczny na lewej stronie, dlatego jest mało estetyczny. Aby go uszyć, trzeba przeszyć wszystko dwa razy. Nie nadaje się dla grubych materiałów.

Wpis „Jak najprościej zszyć dwa materiały?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.