Jak nawinąć nitkę na bębenek?

Jak nawinąć nitkę na bębenek

W końcu przyszedł czas na pierwszą część Kursu Szycia – Gdy już usiądziesz do maszyny. Przecież już dawno wybraliśmy maszynę do szycia, kupiliśmy materiały, nici i potrzebne akcesoria. Najwyższy czas zacząć krawiecką przygodę! Włączasz maszynę do prądu, podpinasz do niej pedał, naciskasz włącznik i co dalej?

Na początek trzeba zacząć od najbardziej podstawowej informacji, iż do szycia potrzebujemy minimum dwóch nitek (tak, da się szyć używając więcej niż dwóch nitek, ale o tym innym razem). Maszyna działa w inny sposób, niż gdy szyjemy ręcznie i używamy jedynie igły i jednej nitki. Ona korzysta z nitki górnej – tej która bezpośrednio idzie ze szpulki – i nitki dolnej, którą pierwsze trzeba nawinąć na bębenek.

Jak nawinąć nitkę na bębenek?

No dobra, zaczynamy zawsze tak samo, czyli od umieszczenia wybranej nitki na trzpieniu na górze maszyny. W zależność od modelu maszyny do szycia, możecie go znaleźć również z tyłu i wtedy będzie w pozycji poziomej. Mój jest jednak standardowy i pionowy. W większości modeli trzpień ten jest pierwotnie złożony, żeby nie został uszkodzony podczas transportu. Wystarczy go wyprostować i voila! Nakładamy na niego szpulkę. Nie ma znaczenia czy nitka z rozwiniętej szpulki będzie znajdować się przed czy za szpulką – i tak wszystko będzie działać.

Teraz naciągamy powoli nitkę w lewą stronę i natrafiamy na mechanizm naprężający nitkę. Służy od to kontroli naciągu. (Czyli w sumie czego? Dba o to, żeby maszyna sama zabrała dokładnie tyle nitki ile potrzebuje – nie za dużo i nie za mało. Wtedy ściegi będą się ładnie prezentować, a nitka nie będzie brzydko pozwijana.) Tutaj trafiamy na newralgiczny moment, bo najpierw musimy przeciągnąć nitkę pod blaszką, a później owinąć ją dookoła kółka zgodnie ze wskazówkami zegara.

Moja maszyna jest na tyle przyjazna użytkownikowi, że ma przygotowane specjalne naklejki, które za każdym razem przypominają o odpowiednim założeniu nitki.

Teraz przychodzi czas na bębenek. Nitkę lekko przeciągamy przez otwór w bębenku i owijamy ręcznie kilka razy dookoła, tak, żeby przeciągnięta przez otworek nitka nam już nie uciekła.

Wtedy nakładamy bębenek na specjalny szpikulec, znajdujący się z prawej strony maszyny. Tutaj bardzo ważne jest, aby bębenek założyć prawidłowo. Nitka zawsze musi się znajdować za bębenkiem, bo w przeciwnym wypadku, zamiast się nawijać, to zacznie się odwijać.

W tym przypadku również z pomocą przychodzi moja maszyna.

Teraz pozostaje nacisnąć pedał i nitka nawija się sama. Nawijajcie aż do momentu, gdy zostanie już niewiele miejsca na bębenku. I to wszystko. Wystarczy odciąć nitkę i mamy gotowy do szycia bębenek.


Teraz już wiecie jak nawinąć nitkę na bębenek. Jeśli zaszaleliście i kupiliście dodatkowe szpulki, tak jak poleciałam w tym wpisie, to od razu możecie nawinąć kilka, w różnych kolorach. Będą gotowe go następnych krawieckich projektów i eksperymentów!

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.