Jak nawlekać podwójną igłę – ścieg podwójny

jak nawlekać podwójną igłę

Ręka do góry, kto ma w domu maszynę do szycia! Pewnie rękę podniosło naprawdę wielu z Was. Ręka do góry, kto ma w domu owerlocka! Tutaj już mało rąk widzę. Zresztą sama jej nie podniosłam, bo owerlocka nie posiadam. A teraz ręka do góry, kto ma w domu coverlocka. Tutaj to już naprawdę prawie nikt nie podniósł ręki do góry. Nie ma co się dziwić, coverlock rzecz droga, a nieczęsto się z niej korzysta. Dlatego w tym i następnym wpisie opowiem Wam co zrobić, żeby poudawać, że Wasze ubrania są pięknie wykończone coverlockiem. Jak to zrobić? Odpowiedzią na to jest ścieg podwójny, ale żeby z niego korzystać, pierwsze musimy nauczyć się jak nawlekać podwójną igłę.

Ścieg podwójny – jak nawlekać podwójną igłę

Zanim zaczniecie zabawę ze ściegiem podwójnym, to w instrukcji obsługi Waszej maszyny sprawdźcie, czy posiada ona możliwość szycia tym ściegiem. Jeśli posiada, to super sprawa. Jeśli nie, to nie próbujcie na siłę zmuszać ją do tego, bo wystarczy chwila i Wasza maszyna się zepsuje. Zakładając jednak, że maszyna posiada tę opcję, to sprawdźcie, na jaką szerokość mogą być ustawione igły, aby maszyna dała im radę. W mojej maszynie to około dwóch milimetrów i gdy kiedyś frajersko stwierdziłam, że wypróbuję igły o rozpiętości 3,5 milimetrów, to prawie zepsułam maszynę, więc nie powtarzajcie mojego błędu.

Dawno, dawno temu tłumaczyłam Wam jak nawlekać zwykłą igłę. Dla zapominalskich opis znajdziecie tutaj. Przy ściegu podwójnym różnic jest bardzo niewiele. Na początku należy zamontować podwójną igłę, taką jak na przykład ta. Później powtórzcie wszystkie kroki, pamiętając tylko o tym, żeby nie korzystać z funkcji automatycznego nawlekania nitki i żeby pierwszą nitkę przeciągnąć przez oczko w lewej igle. Reszta bez zmian.

Gdy już uporacie się z pierwszą nitką, to montaż drugiej rozpoczynacie od zamontowania w swojej maszynie dodatkowego bolca na drugą szpulkę. U mnie montuje się go u góry:

Później powtarzacie z drugą nitką wszystkie kroki, pamiętając, żeby jednej i drugiej nitki nie poplątać, aż dojdziecie do mocowania koło igły. Ten krok przy drugiej nitce opuszczacie i od razu nawlekacie prawą igłę – podobnie jak w przypadku igły lewej – ręcznie.

Gotowe! W następnym wpisie opowiem jak ściegu podwójnego używać.

Wpis „Jak nawlekać podwójną igłę” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.