Jak poprawnie korzystać z maszyny do szycia?

Jak poprawnie korzystać z maszyny do szycia

W ostatnim wpisie chciałam pokazać Wam, że naprawdę niewiele trzeba, żeby zacząć szyć. Pośpiech nie jest jednak najlepszym doradcą. Osobiście wyznaję zasadę „slow sewing”. Lepiej coś uszyć raz, dwa razy wolniej, niż potem milion razu pruć i przerabiać. Z drugiej strony, nie ma co się nastawiać, że nigdy nie będziecie musieli pruć, co to, to nie. Najlepiej po prostu zminimalizować ilość koniecznych poprawek. Ale jak to zrobić?

Jak poprawnie korzystać z maszyny do szycia?

Pierwszą rzeczą, o jakiej chcę Wam powiedzieć, to coś z pozoru oczywistego. Gdy już założycie nitkę oraz bębenek i chcecie zacząć szyć, to bardzo ważne jest to, aby obie nitki i dolną i górną przytrzymać palcem. Gdy zaczniecie szyć, maszyna może je wciągnąć. A gdy je przytrzymacie, zawsze uda się Wam estetycznie zacząć ścieg. To bardzo prosta rada, a jaka pomocna. Poniższe zdjęcie zrobiłam bez materiału, aby lepiej było widać o co mi chodzi.

Kolejna rzecz to dobór odpowiedniej długości ściegu. Praktycznie każda maszyna ma taką funkcjonalność. Jeśli Twoja nie ma, to polecam rozejrzeć się na ciut nowszym modelem, bo akurat ta funkcja jest bardzo przydatna. O co chodzi? W zależności od wybranej długości maszyna będzie wbijać igłę w materiał albo częściej (przy krótkiej długości ściegu) bądź rzadziej (przy dużej długości). Gdy potrzebujecie zrobić naprawdę trwały szew, polecam ściegi gęste. Te będą bardzo wytrzymałe. Gdy ścieg ma być tylko tymczasowy, na przykład fastryga, wybierajcie ściegu rzadkie. Te dużo łatwiej spruć. Pamiętajcie też o tym, że delikatne materiały mogą nie wytrzymać gęstego ściegu. Tutaj też polecam ściegi rzadsze.

Na mojej maszynie regulacja jest od jednego milimetra do pięciu. A jaką regulację ma Wasza maszyna? (Co oznacza ten napis „SS” wyjaśnię w następnych wpisach.)

Następna funkcjonalność to szerokość ściegu. W przypadku ściegu prostego przekłada się ona bezpośrednio na ułożenie igły podczas szycia. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście jest bardzo proste. Gdy pokrętło przesuniecie maksymalnie w prawo, to igła przesunie się również maksymalnie w prawo. Gdy przesuniecie maksymalnie w lewo, to igła też przesunie się maksymalnie w lewo. Ma to kolosalne znaczenie przy trudnych wykrojach, gdy wielokrotnie dostęp do tkaniny może być utrudniony, bądź gdy chcecie przeszyć materiał zaraz przy brzegu. Widzicie różnicę na poniższych zdjęciach?

W innych ściegach szerokość mówi bezpośrednio o tym, jak ścieg będzie szeroki. Dokładnie o różnicy w grubości ściegu będę opowiadać w następnych wpisach, na razie zapamiętajcie, że szerokość to szerokość i nic z tym trudnego nie ma.

Zadanie domowe

Na dziś przewidziałam też zadanie domowe. Narysujcie na kawałku starego materiału okrąg o średnicy ok. 10 centymetrów i postarajcie się go przeszyć ściegiem prostym jak najdokładniej. Jeśli to się Wam uda, to narysujcie sobie na materiale delikatne fale i postarajcie się je możliwie dokładnie przeszyć. A już w następnym wpisie przejdziemy do tego, jak prawidłowo szyć kąty. Brzmi super, prawda? Ja również nie mogę się doczekać, bo z każdym wpisem będzie cora zbardziej wiedzieć jak poprawnie korzystać z maszyny do szycia.

Też zrobiłam to zadanie domowe – najtrudniejsze dla mnie okazalo sie narysowanie ładnego okręgu, co widać poniżej 😀

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.