Jak poprawnie spiąć materiały szpilkami?

Jak poprawnie spiąć materiały szpilkami

Kolejną lekcja Darmowego Kursu Szycia Online poświęcę na odpowiedź na pytanie „Jak poprawnie spiąć materiały szpilkami”. Tak jak ostatnio wspominałam, gdy chcemy zrobić przymiarkę, nie jest konieczne, aby materiały były złączone trwale. Co więcej, osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szycie, powinny pierwsze tymczasowo spiąć materiały, a dopiero potem je zszyć trwale na maszynie. Dalej to dużo większy komfort szycia i pozwala nabrać wprawy.

Jak poprawnie spiąć materiały szpilkami, czyli kłująca metoda

„Kłująca metoda” polega na równym złożeniu dwóch materiałów i spięciu ich szpilkami. Ta metoda jest najszybsza, ale też ma wady. Może jednak zacznijmy od zalet. Jest najszybsza, bo przecież wystarczy wbić tylko kilka szpilek. Jeśli się pomylicie, to poprawka zajmuje sekundę – bo tyle trwa wyjęcie i ponowne włożenie szpilki. Genialnie. Poprawna metoda łącznia materiałów szpilkami też nie jest skomplikowana. Dwa kawałki materiału należy spiąć szpilkami prostopadle, a nie równolegle do brzegów zszywanych materiałów. To bardzo istne, głównie dlatego, że w przypadku takiego połączenia macie pewność, że materiały się nie przesuną. Dlaczego?

Dobrze:

Źle:

Podczas zszywania materiałów, szew biegnie równolegle do brzegu. Podczas szycia, dolny materiał może zostać szybciej pociągniętym przez mechanizm transportu. Właśnie dlatego przy złym spięciu szpilkami materiałów, dolna warstwa materiału może zostać przesunięta względem górnej. Będzie to wyglądać bardzo źle zwłaszcza podczas szycia materiałów w paski czy kratę. Poprawne chwycenie szpilkami zapobiegnie przesunięciu.

Metoda ta ma jednak dwie wady. Pierwsza jest oczywista – jeśli chcecie przymierzyć prototyp ubrania spięty szpilkami, to raczej na pewno się pokłujecie. Tutaj lepiej użyć innej metody – tej niekłującej. Drugą wadą jest fakt, że po szpilkach nie powinno się szyć. Oczywiście istnieje dużo osób szyjących, które szyją po upiętych szpilkami materiałach, jednak tego nie polecam. Istnieje szansa, że igła maszyny wbije się dokładnie w szpilkę i się złamie. To może skutkować odpryśnięciem igły, która w najgorszym wypadku może trafić nawet w oko. Zachowywanie bezpieczeństwa jest bardzo ważne, dlatego za każdym razem zszywając na maszynie dwa materiał przypięte szpilkami, gdy dochodzicie do stopki, wypinajcie szpilki. Oczywiście będzie to trwać dłużej, ale macie pewność, że nic się Wam nie stanie.

Wpis „ Jak poprawnie spiąć materiały szpilkami?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.