Jak przyszyć guzik na maszynie?

Jak przyszyć guzik na maszynie

Mimo iż uwielbiam przyszywać guziki ręcznie, jednak jest to naprawdę czasochłonne. Jeśli szyłabym hurtowo, to niestety nie starczyłoby mi dniówki na mozolne i precyzyjne wykończenia. Na szczęście z pomocą przychodzi nam maszyna do szycia. Właściwie cały proces jest szybki i efektywny, jednak trzeba gdzieś się dowiedzieć jak przyszyć guzik na maszynie, żeby niczego nie popsuć i otrzymać idealny efekt.

Jak przyszyć guzik na maszynie?

Każda maszyna do szycia ma swój mechanizm transportu, który jest odpowiedzialny za przesuwanie materiału. Jednak w przypadku przyszywania guzików, mechanizm ten jest zupełnie niepotrzebny, a wręcz przeszkadza. Niektóre maszyny mają możliwość jego wyłączenia. Jeśli jednak posiadasz prosty model (tak jak ja), można sprytnie maszynę oszukać, nakładając na mechanizm odpowiednią zaślepkę.Potem wystarczy już zamontować stopkę do wszywania guzików (o której pisałam tutaj), a całość powinna wyglądać tak:

Teraz przychodzi moment, aby odpowiednio włożyć materiał i guzik. Kolejność od spodu: zaślepka, materiał, guzik stopka:

Najważniejszy element wszywania guzików to odpowiedni wybór ściegu. Musimy idealnie dopasować jego szerokość do odległości między dziurkami. Jeśli tego nie zrobimy, igła może trafić w guzik, złamać się i trafić nas w oko. A tego nie chcecie, prawda? Dlatego wybierzcie ścieg zygzak (u mnie to jest ścieg numer 3):

Ustawcie długość ściegu na zero. U mnie trzeba pokręcić poniższym pokrętłem do pozycji maksymalnie w prawo.

Natomiast szerokość musicie wyregulować sami, ręcznie kręcąc kołem i dopasowując ścieg tak, aby igła idealnie trafiała w dziurki. Gdy już macie pewność, że całość jest idealnie wyregulowana, to zróbcie kilka przeszyć, tak aby guzik idealnie się trzymał. Odetnijcie obie nitki. Skorzystajcie później z jednej z metod przeciągania nitek na lewą stronę (o których pisałam tutaj) i z lewej strony materiału zabezpieczcie guzik, wiążąc supełki. Gotowe, macie idealnie i trwale przyszyty guzik.

Może się wydawać, że proces dobierania ściegu jest bardzo czasochłonny. Jeśli jednak chcecie przyszyć dużo identycznych guzików (na przykład podczas szycia koszuli lub pościeli), to ścieg regulujecie raz, a samo przyszycie guzików idzie bardzo szybko. Dzięki temu zaoszczędzicie naprawdę sporo czasu.

Wpis „Jak przyszyć guzik na maszynie?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.