Jak przyszyć guzik ręcznie?

Jak przyszyć guzik ręcznie

Ręczne wszywanie guzików dla niektórych jest najprostszą czynnością pod słońcem. Inni nie mają w domu nawet igły i nitki, a z urwanymi guzikami biegną do krawcowej. Umiejętność wszywania guzika uważam za tak podstawową, że nawet osoba obdarzona dwoma lewymi rękoma da rady to bez problemu zrobić. W takim razie – jak przyszyć guzik ręcznie?

Jak przyszyć guzik ręcznie?

Zaczynamy od nawlekania igły. Można to zrobić ręcznie lub skorzystać z nawlekacza (z którego korzystaliśmy już w tym wpisie). Po nawleczeniu, podwójną nitkę związujemy podwójnym węzełkiem na końcu.

1) Zaczynamy od przebicia igłą materiału z lewej strony na prawą dokładnie w miejscu, w którym chcemy aby znalazł się nasz guzik.

2) Jeśli przyszywamy guzik z jednym oczkiem to w tym momencie musimy przeciągnąć igłę przez oczko i wbić igłę z powrotem w materiał. Ciągniemy za nitkę, żeby nie zostawić luzu koło oczka i powtarzamy cały proces z punktu jeden i dwa kilka razy.

3) Jeśli przyszywamy guzik z dwoma dziurkami, to przeciągamy nitkę pierwsze przez jedno oczko, a potem przez drugie. Wbijamy w materiał i powtarzamy kroki z punktu jeden i trzy kilka razy. Pamiętajcie jednak, że w tym przypadku nie ciągniemy mocno nitki. Zostawmy trochę luzu, inaczej nie będzie się dało przełożyć guzika przez dziurkę. Dla mało wprawnych osób polecam metodę naszych babć – między guzik i materiał warto włożyć zapałkę i mocno dociągać nitkę. Na koniec oczywiście zapałkę wyjmujemy. Da nam ona dokładnie tyle luzu, ile potrzeba, aby guzik można było łatwo zapinać.

4) Gdy przyszyjemy guzik, to na lewej stronie materiału wiążemy podwójny supełek, żeby guzik się samodzielnie nie odpruł. Nadmiar nitki ucinamy i voila! Guzik przyszyty.

Przy guzikach z większą ilością dziurek możemy powtarzać czynności dla guzika z dwoma dziurkami w dowolny sposób – ogranicza nasz tylko wyobraźnia. Ba, można używać nawet nitek w różnych kolorach. Na poniższym zdjęciu przedstawiam kilka przykładowych propozycji.

Wpis „Jak przyszyć guzik ręcznie?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.