Jak przyszyć lamówkę gotową?

Jak przyszyć lamówkę gotową?

W ostatnim wpisie z Darmowego Kursu Szycia Online dowiedzieliście się, co to jest lamówka i jakie mamy jej rodzaje. Ta wiedza jednak nie wystarcza, aby lamówką wykończyć brzeg materiału. W takim razie – jak przyszyć lamówkę gotową?

Jak przyszyć lamówkę gotową?

Jeśli udało się Wam w drogerii kupić lamówkę gotową, która będzie idealnie pasować do Waszych oczekiwań i szyciowego projektu, to gratulację! Właśnie oszczędziliście sobie naprawdę sporo pracy z jej przyszywaniem.

Od czego w takim razie zacząć? Poszukajcie w swoich szyciowych drobiazgach stopki, która nazywa się lamownik. Pisałam o niej w tym wpisie. Jeśli jeszcze jej nie macie, to polecam zakup takiej z możliwością regulacji. Będzie ona dużo bardziej praktyczna i dużo częściej ją wykorzystacie.

Brzeg materiału, jaki chcecie wykończyć lamówką, najlepiej pierwsze wzmocnić ściegiem owerlockowym, o którym pisałam w tym wpisie. To spowoduje, że brzeg materiału nie będzie się w przyszłości pruł.

Lamownik z regulacją należy dopasować do szerokości lamówki i zanim zaczniecie szyć, to odpowiednio go wyregulujcie.

Gdy macie już ustawioną odpowiednią szerokość, można zamontować stopkę i włożyć do jej środka gotową lamówkę. Oczywiście, tak jak najczęściej radzę, warto zacząć od przeszycia próbnego kawałka materiału. Brzeg testowego fragmentu dokładnie wsuńcie w lamownik i opuśćcie stopkę. Szyjemy ściegiem prostym o średniej długości. Najważniejsze to równo podawać zarówno lamownik, jak i brzeg materiału. Obie części powinny się równo schodzić w środku stopki.

Kolejna ważna rzecz to miejsce, w którym przeszywamy lamówkę. Najładniej wygląda, gdy przeszyjemy ją w równej odległości około milimetra od brzegu. Tutaj precyzja jest kluczową sprawą. Im wolniej i dokładniej szyjemy, tym bardziej estetyczny będzie rezultat. Dlatego polecam się nie spieszyć.

Jeśli już udało się Wam dojść do perfekcji z próbnym kawałkiem, to zapraszam do przeszywania docelowego materiału. Wszycie lamówki jest jedną z trudniejszych rzeczy podczas nauki szycia, dlatego nie poddawajcie się, jeśli za pierwszym razem się nie uda, i próbujcie aż do skutku. Pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza.

Wpis „Jak przyszyć lamówkę gotową?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.