Jak przyszyć zatrzask?

Jak przyszyć zatrzask

Zatrzaski to bardzo ciekawa alternatywa do guzików. Oczywiście można pójść na łatwiznę i kupić napownicę. Ja jednak jej nie posiadam (staram się szyć możliwie ekonomicznie), więc do ubrań zatrzaski doszywam, starym, sprawdzonym sposobem. To jak przyszyć zatrzask? Ręcznie!

Jak przyszyć zatrzask?

W instrukcji tej wykorzystam przykład doszywania zatrzasku do damskiej koszuli. Chyba każda kobieta doświadczyła sytuacji, w której koszula rozchodziła się nas biuście. Co najsmutniejsze – można być mojej postury – czyli praktycznie nie mieć biustu – a koszule i tak się rozchodzą! Widać producenci przewidują, że jedyna słuszna postura kobiety, to „płaska jak deska”. Natura ja jednak zupełnie inne zdanie w tej kwestii.

Jak przyszyć zatrzask, aby koszula się nie rozchodziła? Na początku trzeba znaleźć problematycznie miejsce. Dla najlepszych efektów najlepiej wybrać je dokładnie w połowie między dwoma guzikami na biuście. Warto zaznaczyć samo znikającym pisakiem na obu stronach koszuli od środka dokładnie miejsce, gdzie będziemy wszywać zatrzask. Ja zawsze sprawdzam to po kilka razy, aby mieć pewność, że oba zaznaczone punkty idealnie do siebie pasują, przykładając do siebie obie strony koszuli. Warto dokładnie sprawdzić, zamiast potem przeszywać.

Ponieważ szyjemy w listwie, to ma ona dwie warstwy. To pozwoli estetycznie schować lewą stronę szwu. Zaczynamy od nawleczenia igły i zawiązania supełka na podwójnej nitce (tak jak robiliśmy tutaj). Wkuwamy igłę w środek listwy i przekuwamy w pierwszym zaznaczeniu. Upewnijcie się, że przez przypadek igła nie przeszła na drugą stronę materiału. To upewnienie się będzie kluczowe w każdym elemencie szycia – ani razu o nim nie zapomnijcie, bo wystarczy chwila nieuwagi, aby przebić się na złą stronę. Wtedy trzeba będzie wszystko pruć i zaczynać od początku. A tego nie chcemy.

Jak przyszyć zatrzask

Teraz po koli przyszywamy każde z oczek. Ponieważ szyjemy podwójną nitką, na każde oczko wystarczy cztery powtórzenia. Ciągle pamiętajcie o sprawdzaniu lewej strony czy przypadkiem się na nią nie przebiliście.

Gdy skończycie przyszywać wszystkie cztery oczka, przeciągnijcie igłę pod zatrzaskiem (jak na zdjęciu), obetnijcie nitkę i zróbcie eleganckie trzy małe węzełki, które schowają się pod zatrzaskiem.

Jak przyszyć zatrzask

Nadmiar nitki odetnijcie. Całość procedury powtórzcie na drugiej części zatrzasku. Pamiętajcie jednak, że zatrzask z jednej strony ma wystawać, a z drugiej ma dziurkę. Sprawdźcie czy nie przyszywacie np tej strony z dziurką odwrotnie – wtedy dostaniecie dwa wystające elementy. Nie dacie rady zapiąć zatrzasku i trzeba będzie pruć.

Efekt powinien wyglądać mniej więcej tak:

Teraz już żadna koszula nie będzie straszna. 🙂

Wpis „Jak przyszyć zatrzask?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.