Książka o szyciu, którą polecam

Jak szyć spódnice i sukienki

Chcę Wam opowiedzieć o kolejnej świetnej książce, z której można uczyć się szyć. Ostatnio polecałam Wam książki dla początkujących. Pozycja, którą chce polecić dziś, jest już bardziej ambitna i wymaga posiadania pewnych podstaw krawiectwa. Autor pisze jednak tak łatwym i zrozumiałym językiem, że spokojnie mogę powiedzieć, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby, która chce szyć super ubrania.

„Jak szyć spódnice i sukienki”

Czemu warto przeczytać?

„Jak szyć spódnice i sukienki” to kolejna pozycja autorstwa Jana Leśniaka, która wprowadza czytelnia w kulisy krawiectwa. Najważniejszą jej zaletą jest fakt, że przedstawia czytelnikowi wszystkie najmodniejsze fasony spódnic i sukienek, jakie można znaleźć obecnie w sklepach. Co więcej, nie tylko po krótce je opisuje, ale również przedstawia świetne pomysły, jak można niewielkim kosztem pracy je udoskonalić i spowodować, że będą jedyne w swoim rodzaju. Tutaj rewelacyjnie sprawdza się rozdział o hafcie, który w prosty sposób, jest w stanie sprawić, że nasze krawieckie twory przejdą na jeszcze wyższy poziom. Ciekawy jest również rozdział o papierze wodoodpornym. Co prawda nie miałam jeszcze okazji korzystać z tego materiału, ale rozdział ten niesamowicie mnie zachęcił do uszycia własnej washpapowej torebki. Na pewno w wolnej chwili postaram się stworzyć takie cudeńko.

Kolejną zaletą tej książki są cudowne zdjęcia. Każdy rozdział zaczyna się od fotografii ubrania, które w danym rozdziale będziemy tworzyć. Później widzimy zdjęcia materiałów potrzebnych do pracy. W trakcie rozdziałów jest też bardzo dużo świetnych, detalicznych zdjęć, które bardzo ułatwiają zrozumienie tego, co pisze autor. Dodatkowo, co chwilę widzimy niesamowicie czytelne rysunki, które dzięki swojej przejrzystości oraz kolorowym oznaczeniom powodują, że nawet laik krawiectwa zrozumie, co autor miał na myśli.

 

A czemu niekonieczenie?

Oczywiście książka ma kilka wad. Po pierwsze, autor, podobnie jak w swojej pierwszej książce, nie przywiązuje wagi do szczegółów. Wielokrotnie wdać, że jest on projektantem, a nie krawcem. Dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby ubrania, które szyję, były możliwie perfekcyjnie wykończone, bo wiem, że nosząc je, będę zwracać na no uwagę. Podejście Janka jest tutaj inne – dla niego ważna jest radość podczas szycia, a drobne kwestie techniczne, jak równe wykończenie szwów, to problemy marginalne, którymi nie warto zawracać sobie głowy. Poleca on skupić się jedynie na tych fajnych i miłych rzeczach, jakimi są projektowanie i tworzenie ubrania. W sumie, po co martwić się resztą?

Druga rzecz, która rozczarowała mnie podczas lektury tej książki, to praktycznie brak instrukcji jak modelować ubrania. Oczywiście znajdziemy w niej dokładne instrukcje jak tworzyć wykroje na najprostsze modele, takie jak spódnica z koła czy z kontrafałdami, ale niestety model, na którego bazie powstają sukienki, jest do ściągnięcia z internetu. Nie jestem zwolennikiem gotowych wykrojów, bo są one tworzone na idealne sylwetki, a takie nie istnieją. Każda osoba jest inna, dlatego każdy wykrój powinien być tworzony indywidualnie. Autor jednak uspokaja, że w tej książce chciał się skupić na czymś innym i nie wyklucza, że w jego kolejnych działach powstaną dokładne opisy, jak modelować. Ja również Was uspokajam. W następnych rekomendacjach polecę Wam świetne książki o konstrukcji.

Podsumowując, mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę każdemu, kto interesuje się szyciem. Każdy czytelnik wyniesie w tej lektury nie tylko dużo praktycznych informacji, ale również dostanie ogromną dawkę inspiracji, która rewelacyjnie pomoże przy kolejnych krawieckich projektach.

Książkę „Jak szyć spódnice i sukienki” możecie kupić pod tym linkiem.