Jak uruchomić maszynę do szycia?

Jak uruchomić maszynę do szycia

Ostatnio odwaliliśmy kawał dobrej roboty. Wiemy już jak nawinąć szpulkę, włożyć ją do bębenka i jak założyć nitkę na maszynę. Co teraz? Jak to co – szyjemy!

Jak uruchomić maszynę do szycia?

Gdy już przygotowaliśmy wszystko, tak jak opisywałam w ostatnich wpisach z Darmowego Kursu Szycia Online, możemy przystąpić do szycia. Na początku wybierzmy najbardziej podstawowy ścieg – czyli ścieg stębnowy. Poszukajcie na swojej maszynie oznaczenie przerywanej linii. U mnie ten ścieg kryje się pod numerem dwa, tak jak widzicie na poniższym zdjęciu.

Aby wybrać ścieg drugi, muszę odpowiednio przekręcić pokrętło. Zanim je jednak poruszę, pierwsza rzecz, którą muszę zrobić, to upewnić się, że koło, które w każdej maszynie znajduje się z boku, po prawej stronie, jest ustawione w pozycji zero. Na tym kole oraz na obudowie maszyny znajdziecie po jednej kresce – muszą one leżeć idealnie koło siebie. Tylko w tej pozycji można zmieniać ściegi. Jeśli spróbujecie zmienić ścieg w innym położeniu koła, to możecie uszkodzić maszynę. Nigdy tego nie róbcie!

Teraz moja maszyna jest ustawiona na numerze 3, dlatego wystarczy przekręcić pokrętło o jedno miejsce w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara.

A jak będzie u Ciebie? Zazwyczaj każda maszyna dysponuje albo pokrętłem albo wajchą do ustawiania ściegu. Na spokojnie odszukaj oznaczenie ściegu prostego i delikatnie je ustaw. Pamiętaj, aby nigdy nie zmieniać ściegów na siłę, bo może to spowodować uszkodzenie maszyny.

Gdy już ustawiliśmy odpowiedni ścieg, trzeba podnieść stopkę. W mojej maszynie wajcha do podnoszenia stopki jest umiejscowiona na prawo od igły. Może się jednak zdążyć, że będzie umiejscowiona z tyłu tej części, gdzie przymocowana jest igła. Delikatniej podnieście tę wajchę i włóżcie pod stopkę materiał. Gdy będzie on płasko leżał, powoli upuście wajchę, tak aby stopka położyła się na materiale. Pamiętajcie, żeby przed opuszczeniem stopki, włożyć do jej środka nitkę, tak jak na poniższym zdjęciu.

Praktycznie gotowe. Powoli przekręćcie kołem, które jest umieszczone z prawej strony maszyny z boku (to samo, które jeszcze chwilę temu sprawdzaliście, czy jest w pozycji zero). Kręćcie nim zawsze w jedną stronę! Jeśli igła delikatnie wbija się w materiał i nie haczy, to znaczy, że możecie szyć z użyciem pedału. Delikatnie go naciśnijcie. Maszyna powoli powinna kontynuować ścieg. Gdy naciśniecie pedał mocniej, maszyna przyspieszy.

Teraz już wiecie, jak uruchomić maszynę do szycia.Tutaj każdy zapalony kierowca od razu poczuje, że szycie jest jak prowadzenie samochodu. Wystarczy odpowiednio kierować (czy kierownicą czy materiałem) i umiejętnie dociskać gazu, a dojedziemy tam, gdzie chcemy.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.