Jak uszyć dziurkę na guzik?

Jak uszyć dziurkę na guzik

W ostatnim wpisie poznaliście wiele ciekawych informacji o dziurkach na guzik. Teraz przyszedł czas, aby nauczyć się ją uszyć na maszynie, która ma automatyczne obszywanie dziurek. Ale to jeszcze nie koniec tematyki dziurek – w następnym wpisie z cyklu Darmowego Kursu Szycia Online opowiem o trickach, które pomogą Wam przy szyciu dziurek na problematycznych materiałach – więc jest na co czekać. A dzisiaj – jak uszyć dziurkę na guzik?

Jak uszyć dziurkę na guzik?

Jak poprawnie ustawić maszynę?

Zaczynamy od założenia stopki do szycia dziurek na guziki. Dokładnie opisywałam ją w tym wpisie, a przykładową możecie kupić pod tym linkiem. Na poniższym zdjęciu widzimy jak wygląda poprawnie zamocowana stopka od tyłu – wróćcie uwagę, że guzik jest odpowiednio włożony, a fragment plastiku, który go przytrzymuje, jest dokładnie dosunięty do guzika tak, aby się nie ruszał. To bardzo ważne, bo jeśli nie dosuniecie go do końca, to dziurka wyjdzie zbyt duża!

Kolejna ważna rzecz to fakt, że górna nitka musi zostać przeciągnięta przez dziurkę w stopce, inaczej dziurka nie uszyje się prawidłowo. Podczas szycia warto obie nikt (zarówno górną jak i dolną) trzymać w kierunku przodu. Nie jest to konieczne, ale stopka od spodu jest bardzo chropowata i jeśli będziecie trzymać nikt z boku, to mogą one spowodować niepoprawne poruszanie się stopki.

Co do parametrów maszyny, to najlepsza szerokość ściegu to 4 lub 5 (dla piątki dziurka wyjdzie odrobinę grubsza). Długość ściegu na mojej maszynie jest oznaczona jako „F”, czyli coś pomiędzy zerem a jedynką
(dzięki temu dziurka wychodzi estetycznie „gęsta”) . Warto też wypróbować kilka różnych sił naciągu nici, tak aby dziurka była idealnie uszyta i z prawej i z lewej strony.

Jak uszyć dziurkę?

Teraz pozostaje tylko pociągnięcie w dół i w tył wajchy z napisem „PUSH”. W mojej maszynie znajduje się ona po lewej stronie stopki. Jeśli chodzi o Wasze maszyny, to polecam zapoznanie się z instrukcją co zrobić, aby poinformować maszynę, że chcecie obszyć dziurkę. Gdy już damy znać maszynie, że chcemy obszywać dziurkę, naciskamy pedał i podziwiamy jak dziurka się sama szyje.

Jak uszyć dziurkę na guzik

Tym razem, wyjątkowo nie musicie martwić się o zakończenie ściegu. Dziurka jest tak gęsto uszyta, że końce nitki możecie po prostu odciąć i nie bedzie się pruć. Oczwiście jeśli bardzo dbacie o szczegóły, to w tym wpisie opisywałam, jak zakończyć ścieg. Możecie te same metody wypróbować przy dziurce.

Do zrobienia otworu najlepiej użyć prujki. Najlepiej nabrać kilka nitek i po kawałku ją przecinać. Nie ma chyba nic gorszego, niż przeciąć dziurkę za daleko i tym samym zepsuć ubranie.

Aby zabezpieczyć się przed zbyt szerokim rozcięciem dziurki, można wpiąć szpilkę zaraz obok rygla. Nawet jeśli zbyt mocno popchniecie prujkę, to i tak zatrzyma się ona na szpilce, co uratuje Wasze krawieckie dzieło 🙂

Jak uszyć dziurkę na guzik

Przed nami ostatni test – czy guzik pasuje do dziurki? Oczywiście, pasuje idealnie 🙂

Jak uszyć dziurkę na guzik

Już w następnym wpisie z serii Darmowego Kursu Szycia opowiem jakie błędy można popełnić podczas szycia dziurek, jak się ich ustrzec i jakie są metody na szycie dziurek w trudnych materiałach.

Wpis „Jak uszyć dziurkę na guzik?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.