Jak uszyć szew bieliźniany?

Podczas ostatniej lekcji Darmowego Kursu Szycia Online opowiadałam Wam o szwie francuskim, który jest jednym z najładniejszych metod, na zszycie dwóch materiałów. Teraz przyszedł czas na instrukcję jak uszyć szew bieliźniany. Jest on przez wielu uważany za najbardziej eleganci i dostojny, dlatego najczęściej można go spotkać w koszulach oraz eleganckich spodniach. Wymaga on trochę wprawy, ale moim zdaniem jest naprawdę najpiękniejszy i wart zachodu.

Jak uszyć szew bieliźniany -instrukcja krok po kroku

Tym razem będziemy zaczynać standardowo. Składamy do siebie dwa materiały prawymi stronami. Jest tutaj jednak haczyk! Brzegi materiałów nie mogą być równo złożone. Należy między nimi zostawić kilka milimetrów różnicy. Dlaczego? Za chwilę Wam to wyjaśnię.

Gdy już poprawnie złożyliśmy materiały z kilkumilimetrowym przesunięciem wart je razem złapać, albo szpilkami albo fastrygą. Jeśli nie pamiętacie jak to zrobić, wróćcie do wyżej podlinkowanych lekcji. Teraz zszyjcie oba materiały około trzech milimetrów od bliższej krawędzi, tak jak na poniższym zdjęciu.

Teraz zaczyna się najbardziej skomplikowany do opisania fragment całego procesu. Jest on na szczęście dużo prostszy w realizacji, niż może się to wydawać. Zaprasujcie nadmiar materiału wzdłuż szwu, tak aby dłuższy nadmiar zasłonił krótszy. Teraz delikatnie podnieście tylko dłużysz nadmiar (krótszy powinien leżeć blisko materiału) i jeszcze raz go podwijacie. Uwaga! Trzeba go podwinąć na taką szerokość, aby gdy zaprasujecie głóższy nadmiar, to jego brzeg dotykał się z brzegiem krótszego nadmiaru. To bardzo ważne. Dzięki temu będziecie mieć dokładnie trzy warstwy materiału – pierwsza to właściwy materiał, druga to dłuższy nadmiar, a trzecia, środkowa w połowie będzie się składać z krótszego, a w połowie z dłuższego nadmiaru.

Jak uszyć szew bieliźniany

Jeśli nie możecie tak złożyć materiału, aby brzegi się dotykały, to może warto któryś z brzegów dociąć tak, aby do siebie dokładnie dolegały? Jeśli przypadkiem powstaną Wam cztery warstwy materiału, to finalny szew zbyt gruby i nie wyjdzie elegancko. Najzwyczajniej w świecie będzie się marszczył.

Jak uszyć szew bieliźniany

Na sam koniec przeszyjcie szew jakiś milimetr od zagięcia dłuższego nadmiaru. Bardzo pomocna jest w tym przypadku stopka do szwu krytego, gdyż tak jak o niej pisałam, ma ona dużo więcej zastosowań, niż tylko szew kryty. Mam nadzieję, że teraz szew bieliźniany nie będzie mieć przed Wami tajemnic 🙂

Prawa strona:

Jak uszyć szew bieliźniany

Lewa strona:

Jak uszyć szew bieliźniany
Wpis „Jak uszyć szew bieliźniany?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.