Jak uszyć szew francuski?

Jak uszyć szew francuski

Podczas ostatnich wpisów o wykańczaniu brzegów (tu i tu) opisywałam Wam metody wykończenia brzegów mało estetyczne. We wszystkich pozostawał widoczny, obrzucony brzeg materiału. Nie jest to oczywiście problem, bo zostaje on po lewej stronie ubrania. Jednak jeśli chcemy nadać naszym ubraniom prawdziwej elegancji, warto zastanowić się na użyciem jednego ze ściegów łączących, który pozwala zakryć brzeg. Czy wiecie, co to jest i jak uszyć szew francuski?

Jak uszyć szew francuski?

Ostatnie ściegi łączące miały jedną cechę wspólną. Zawsze składaliśmy materiały prawymi stronami do siebie. Pewnie teraz już wiecie, dlaczego tak robimy i nie wydaje się Wam to dziwne. Tym jednak razem znowu trochę zamieszamy. Szew francuski zaczynamy od złożenia materiałów lewymi stronami do siebie. Tym razem nie zastanawiajcie się dlaczego, nauczeni, że zawsze składamy prawymi stronami. Zaufajcie mi na chwilę i sami zobaczcie efekt.

Obie złożone części materiału połączcie albo fastrygą, albo szpilkami, aby się nie ruszały. Odpowiednio ustawcie maszynę i przeszyjcie ściegiem prostym około trzech milimetrów równo od brzegu. Postarajcie się, aby nie był to mniej, bo materiał może nie wytrzymać i szew się popruje. Postarajcie się też, żeby nie było to więcej, zaraz wyjaśnię dlaczego.

Teraz odwróćcie materiał prawymi stronami do siebie, tak aby nasz trzymilimetrowy nadmiar materiału schował się w środku.

Następnie dokładnie rozprasujcie materiał wzdłuż tego szwu. Ponownie przeszyjcie ściegiem prostym, tym razem około pięciu milimetrów od brzegu. Nasze trzy milimetry idealnie schowały się w środku, po lewej stronie materiału, prawda?

Jeśli podczas pierwszego przeszycia wybralibyście zapas piekszy niż trzy milimetry, to ostateczna zakładka musiałaby być szersza niż pięć milimetrów, czyli moim zdaniem za duża. Podane przeze mnie odległości są moim zdaniem idealne, ale oczywiście możecie wypróbować inne.

Zalety tego sposobu

Prawa strona jest idealnie zszyta, nie widać na niej ściegu. Trwałość. Estetyka lewej strony.

Wady tego sposobu

Aby uszyć szew, trzeba przeszyć wszystko dwa razy. Nie nadaje się dla grubych materiałów. Po lewej strone zostaje zakładka, która może niektórych irytować.

Wpis „Jak uszyć szew francuski?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.