Jak włożyć bębenek do chwytacza?

Jak włożyć bębenek do chwytacza

Ostatnio dowiedzieliśmy się jak nawinąć nitkę na bębenek. Wiecie już też, że do szycia potrzeba dwóch nitek – jednej prosto ze szpulki, a drugiej pochodzącej z bębenka. Teraz trzeba się zastanowić jak włożyć bębenek do chwytacza, tak aby maszyna dobrze brała nitkę i nie rwała jej podczas szycia.

Jak włożyć bębenek do chwytacza?

Gdy nasze babcie używały starych maszyn, które mocowane były do stolika, to wymiana bębenka była czynem iście akrobatycznym. Albo trzeba było nurkować pod stół, niczym mechanik samochodowy, i rozkładać maszynę na części pierwsze. Albo prosić drugą osobę do pomocy, odwracać maszynę do góry nogami i starać się włożyć bębenek. Tak czy siak, było to nieporównywalnie trudniejsze, niż to, co wystarczy zrobić dzisiaj.

Tutaj wszystko zależy od rodzaju maszyny, jaką macie. Ja szyję na maszynie Brother rh127, która posiada chwytacz rotacyjny. Dlatego bębenek będziemy wkładać od góry. Jeśli Wasza maszyna ma chwytacz wahadłowy, to bębenek będziecie wkładać od przodu. To do dzieła!

Po pierwsze należy zdjąć plastikową (bądź metalową, w zależności od modelu) osłonę, którą znajdziecie zaraz obok igły. Postępujcie zgodnie ze strzałką, jaką znajdziecie na swojej maszynie. U mnie osłonkę zdejmuje się, delikatnie ciągnąc ją do siebie.

Gdy zobaczycie puste miejsce na bębenek, tutaj powoli trzeba zastanowić się, którą stroną należy włożyć bębenek. Tutaj zasada jest prosta – nitka musi być nawinięta na bębenek w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, nigdy zgodnym! Jeśli włożycie ją w odwrotny sposób, to skończy to się uszkodzeniem maszyny. Zawsze warto dwa razy się zastanowić, niż raz się pomylić.

Moja maszyna bardzo dobrze mi przypomina o poprawnym włożeniu bębenka, bo nie tylko ma podpowiedź wytłoczoną na chwytaczu, ale również naklejoną tuż obok. Jest to bardzo wygodne i każdemu polecam wzorowanie się na podobnym schemacie za każdym razem, gdy zastanawiacie się jak włożyć bębenek do chwytacza.

Potem już idzie z górki – teraz tylko wystarczy odpowiednio zahaczyć nitkę o wystający ząbek, tak aby skierować ją w lewą stronę.

Jeśli Wasza maszyna ma automatyczny obcinacz nitek, to nakładacie na niego nitkę i przy jego użyciu ją obcinacie. Na poniższym zdjęciu specjalnie nitki nie obcinałam, abyście mogli zobaczyć jak należy ją ułożyć.

Teraz zakładamy osłonkę, którą na początku ściągaliśmy i gotowe. Teraz już wiecie jak założyć bębenek do chwytacza.

Wpis „Jak włożyć bębenek do chwytacza” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.