Jak wszyć lamówkę?

Jak wszyć lamówkę?

Już wiecie, co to jest lamówka i jak ją zrobić. Teraz doszliśmy do najciekawszej lekcji z cyklu Darmowego Kursu Szycia online. Jak wszyć lamówkę?

Jak wszyć lamówkę?

Tym razem nie zaczynamy od szycia, a od prasowania. Wyciętą lamówkę zginamy na pół i zaprasowujemy.

Potem lamówkę rozkładamy i składamy jej brzegi do środkowego zagięcia i znowu zaprasowujemy. Efekt końcowy powinien być mniej więcej taki:

Teraz możemy przyszpilkować brzeg materiału z jego lewej strony z brzegiem lamówki. Zszywamy obie części w miejscu zaprasowanego zagięcia. Gdy mamy ładnie zszyte obie części, to zaginamy lamówkę i przechodzimy do najtrudniejszej części. Odwracamy materiał na prawą stronę i zaczynamy najbardziej precyzyjną część całej operacji. Warto zacząć od przyszpilkowania materiału i lamówki. Teraz najlepiej wybrać stopkę do ściegu krytego (w myśl tego, o czym pisałam w tym wpisie – że właściwie nigdy nie używamy jej zgodnie z jej nazwą :D). Ustawiamy ją jak na poniższym zdjęciu, wybierając ścieg prosty.

I teraz czeka nas najbardziej precyzyjna część. Musimy przeszyć całą lamówkę około milimetra od brzegu lamówki. Tutaj naprawdę nie ma co się spieszyć. Liczy się precyzja i dokładność, bo przecież szyjecie po prawej stronie i każdy będzie widział, jak się Wam udało.Poprawnie wykonany szew wygląda następująco:

A niepoprawny wygląda tak:

Oczywiście pojawią się zaraz pytania, czy jak wszyć lamówkę tak, żeby nie było w ogóle widać ściegu. Ja sama na początku mojej przygody z szyciem nie sądziłam, że to jest możliwe, ale jednak – od czego jest ścieg kryty. Pierwotne kroki przyszywania lamówki są identyczne jak w tym wpisie, aż do momentu, w którym szpilkujemy lamówkę po prawej stronie. Tutaj nie wykonujemy szycia ściegiem prostym. Ręcznie przyszywamy lamówkę ściegiem krytym. Oczywiście jest to o wiele wolniejsze niż maszynowe szycie, ale efekt będzie o niebo lepszy. To do Was należy decyzja, który sposób będzie dla Was wygodniejszy.

Wpis „Jak wszyć lamówkę?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.