Jak wszyć wypustkę?

jak wszyć wypustkę

Z ostatniej lekcji Darmowego Kursu Szycia Online wiecie już co to jest wypustka i jak ją zrobić. Ale to tylko połowa sukcesu. Teraz trzeba się dowiedzieć jak wszyć wypustkę, prawda?

Jak wszyć wypustkę?

Zaczynamy od tego, aby złożyć wypustkę i brzeg materiału prawymi stronami do siebie. Warto je ze sobą przyszpilkować, żeby się nie rozjechały. Pamiętajcie też o tym, żeby zarówno materiału, jak i wypustki, nie naciągać za bardzo, bo może to się skończyć nieestetycznym marszczeniem, które chcemy uniknąć.

Teraz montujemy stopkę do wszywania zamków i przeszywamy obie warstwy dokładnie w tym samym miejscu, w którym zszywaliśmy wypustkę. Pamiętajcie, żeby szyć możliwie blisko sznurka, ale nie po nim:

Tak wygląda pierwsze przyszycie:

Teraz przychodzi czas na podwinięcie materiału i wypustki. Przeszywamy obie warstwy około pół centymetra od brzegu, żeby dobrze przychwycić wypustkę. Standardowo warto tutaj być maksymalnie precyzyjnym, bo ten szew będzie widać po prawej stronie materiału.

Niestety to nie zagwarantuje nam estetycznego wykończenia po lewej stronie materiału. A jako, że lubimy estetyczne wykonania, to na to też znajdzie się sposób. Gdy będziecie ręcznie robić wypustkę dopilnujcie, żeby była ona szersza – po zszyciu powinna mieć szerokość około centymetra. Zanim ją wszyjecie zaprasujcie jej brzeg w połowie. Gdy będziecie podwijać materiał i przyszytą do niego wypustkę po prostu schowajcie brzeg materiału w zaprasowanej wypustce i tak przyszyjcie. Efekt będzie naprawdę ładny zarówno z prawej, jak i lewej strony.

Z ciekawostek – wypustka może posłużyć nie tylko do wykończenia brzegu. Można ją również wykorzystać podczas zszywania dwóch materiałów, gdy chcemy zaznaczyć między nimi kolorystyczny kontrast. Wtedy układamy materiały prawymi stronami po obu stronach wypustki i, jak w powyższej instrukcji, przeszywamy możliwie blisko sznurka. Efekt będzie naprawdę ładny.

Wpis „Jak wszyć wypustkę?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.