Jak wydłużyć lamówkę lub plisę?

Jak wydłużyć lamówkę

Wasza wiedza o lamówkach i plisach jest już naprawdę duża. Właściwie pozostała mi tylko jedna informacja, jaką chcę Wam przekazać. Co zrobicie, jeśli okaże się, że lamówka jest za krótka i nie wystarczy do obszycia wybranego przez Was brzegu? Przecież kawałek materiału z którego wycięliśmy lamówkę ma określoną długość i więcej go nie wyczarujecie.  Ale to jeszcze nie koniec świata. Więc jak wydłużyć lamówkę? Wystarczy lamówkę bądź plisę odpowiednio pozszywać.

Jak wydłużyć lamówkę lub plisę?

Pamiętacie jaka jest najważniejsza cecha obszyć? Pisałam o tym wiele razy, ale dla zapominalskich przypominam. Każde obszycie powinno być elastyczne. Zarówno plisa (dzięki temu, że jest wycięta z dzianiny) jak i lamówka (dlatego, że jest wycięta ze skosu) w swojej naturze są rozciągliwe. Musimy pamiętać, żeby przeszycie, łączące dwa kawałki i dzięki któremu wydłużymy nasze obszycie, też zachowało elastyczność.

Jak wydłużyć plisę?

Tutaj zadanie jest proste. Wystarczy dwa kawałki plisy zszyć krótszymi bokami ściegiem elastycznym. (Przepraszam, ze obstrzępione brzegi, obrazek ma być poglądowy, a nie piękny ;D)

Naddatek na szwy należy rozprasować na boki. Popatrzcie na poniższym zdjęciu jak powinno to wyglądać.

Teraz wystarczy zaprasować plisę w połowie i voila! Przeszycia prawie nie widać.

Jak wydłużyć lamówkę?

Tutaj sprawa nie jest tak banalna. Ideą lamówki jej wycięcie jej pod kątem czterdziestu pięciu stopni i jej wydłużenie poprzez przeszycie musi zachować tę cechę. Dwa kawałki lamówki przyłóżcie do siebie prawymi stronami pod kątem prostym. Przeszyjcie je zostawiając trochę naddatku na szwy. Powinno to wyglądać jak na poniższym zdjęciu:

Teraz wystarczy lamówkę rozprasować na gładko. Pamiętajcie, żeby naddatki na szwy, podobnie jak w przypadku plisy, rozprasować na zewnątrz. Widzicie, że zachowaliśmy przeszycie pod kątek czterdziestu pięciu stopni?

Wystające rogi naddatków odetnijcie (inaczej będą przeszkadzać), a dalej wystarczy iść krok w krok za instrukcją jak wszyć lamówkę własnoręcznie zrobioną.

Wpis „Jak wydłużyć lamówkę lub plisę?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.