Jak zakończyć ścieg?

Jak zakończyć ścieg?

Ostatnio dowiedzieliście się co zrobić, aby zacząć szyć. A co zrobić, gdy chcecie przestać szyć? Jak zakończyć ścieg? Jest kilka metod, aby estetycznie i wytrzymale zakończyć ścieg. Napiszcie w komentarzach, z których najczęściej korzystacie.

Jak zakończyć ścieg?

Gdy chcecie przestać szyć, trzeba upewnić się, czy koło umieszczone po prawej stronie maszyny jest ustawione w pozycji neutralnej (opis znajdziecie w tej notce). Wtedy można podnieść stopkę (informacje jak to zrobić znajdziecie tutaj) i delikatnie odciągnąć materiał od maszyny i wyciągnąć nitkę z bębenka, tak aby obie nitki uciąć w odległości około 10 cm od materiału.

Teraz najważniejsza wiadomość – obie nitki trzeba związać! Jak to jednak zrobić, jeśli jedna nitka jest po jednej stronie materiału, a druga po drugiej? Trzeba nitkę, która jest po prawej stronie, przeciągnąć na lewą stronę. Proste? Niestety nie zawsze.

Metoda pierwsza

Najszybsza metoda działa najlepiej przy ściegach luźnych, takich jak np. ścieg prosty. Ciągniemy za nitkę, która jest po lewej stronie i dzięki temu przeciągamy część prawej nitki na drugą stronę. Wystarczy chwycić powstałe oczko i wyciągnąć całą nitkę.

Metoda druga

Wolniejsza metoda działa dla wszystkich ściegów, jednak tylko dla niezbyt zbitych materiałów (jeśli szyjecie jeans, od razu przejdźcie to metody trzeciej). Wykorzystujemy w niej zwykły nawlekacz do standardowych igieł. Przebijamy nim z lewej na prawą stronę materiału. Wkładamy w oczko prawą nitkę, którą chcemy przeciągnąć i ciągniemy w dół, aż nitka przejdzie na lewą stronę.

Metoda trzecia

Najbardziej czasochłonna. Musimy nawlec nitkę, która jest na prawej stornie na zwykłą igłę do szycia ręcznego i przeszyć na lewą stronę. Niestety trwa to długo, bo nawlekanie igły zawsze chwile zajmuje, ale działa zawsze, niezależnie od rodzaju ściegu i materiału.

A jeśli jesteśmy leniwi i nie chce się nam wiązać?

Co prawda nie polecam niewiązania nitek, ale można skorzystać z opcji szycia wstecz. Wystarczy dojechać do miejsca, w którym chcemy zakończyć ścieg, później wrócić około 1,5 centymetra ściegiem wstecznym i jeszcze raz dojechać do miejsca zakończenia ściegu. Jeśli chcecie mieć super mocne zakończenie, to polecam powtórzyć proces dwa razy. Tak samo można wzmacniać miejsca, w których ścieg musi być bardzo wytrzymały, na przykład końce naszytych kieszeni. Wystarczy dwa razy się cofnąć i ścieg będzie bardzo, bardzo mocny.

Opcję szycia wstecz włączmy naciskając odpowiednią wajchę. U mnie znajduje się ona na przodzie mojej maszyny:

Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie maszyny mają opcję szycia wstecz. Co więcej, nawet jeśli Wasza maszyna ma opcję szycia wstecz, to nie jest ona aktywna dla każdego ściegu. Zanim zaczniecie używać tej opcji, upewnijcie się w instrukcji obsługi, że dany ścieg można używać szyjąc wstecz, bo inaczej możecie zepsuć maszynę.

Wpis „Jak zakończyć ścieg” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.