Jak założyć nitkę na maszynę?

Jak założyć nitkę na maszynę

Ostatnio nauczyliście się sporo przydatnych rzeczy – jak nawinąć bębenek i później włożyć go do chwytacza. Super! Teraz już tylko pozostaje zastanowić się jak założyć nitkę na maszynę, a później to już tylko zostaje szyć.

Jak założyć nitkę na maszynę?

Zaczynamy tak samo, jak podczas nawijania bębenka, czyli od nałożenia szpulki z nitką na bolec u góry maszyny. Tak samo, nie musimy się przejmować kierunkiem, w którym będzie szła nitka – czy to będzie przed czy za szpulką i tak będziemy dobre szyć.

Dalej dochodzimy do tego samego uchwytu co podczas nawijania. Podobnie jak wcześniej, też zakładamy nitkę za ruchomą blaszkę. Dalej jednak będzie zmiana! Tym razem zupełnie pomijamy kółeczko i ciągniemy nitkę prosto w dół, w naszym kierunku.

I w tym przypadku moja maszyna przychodzi z pomocą i dokładnie wyjaśnia jak to zrobić.

Idąc w dół, dochodzimy do punktu trzeciego. Moja maszyna idealnie pomaga prowadzić nitkę, bo cały proces nie dość, że jest ponumerowany, to jeszcze zaznaczony strzałką.

Idąc w górę za strzałkami, trafiamy na punkt czwarty. Maszyna znowu podpowiada, że trzeba zahaczyć nitkę za metalowy haczyk, który ukryty jest pod plastikową przykrywką. I dalej ciągniemy nitkę w dół, tak jak podpowiada strzałka.

Kolejny ważny punkt, to mocowanie koło igły. Na poniższym zdjęciu zobaczycie dokładnie, jak nitka jest przeciągnięta za metalową blaszkę.

To już ostatni punkt naszej rozkminy, jak założyć nitkę na maszynę, a mianowicie nawleczenie igły. Można to zrobić ręcznie. Należy jednak pamiętać, że nitka musi iść w kierunku od nas do maszyny. Jako że moja maszyna ma funkcję automatycznego nawlekania igły, to koniecznie musiałam z niej skorzystać. Jest to bardzo wygodne i bardzo przyspiesza proces zakładania nitki. Wystarczy przytrzymać palcem automatyczny nawlekacz tak, aby jego maleńki haczyk przeszedł przez dziurkę od igły. Wtedy wystarczy ułożyć nitkę tak jak na poniższym zdjęciu – zahaczyć odpowiednio za lewy plastik, haczyk przełożony przez oczko i prawy plastik.

Później jedynie powoli puszczamy nawlekacz i gotowe. Nitka jest już przeciągnięta na drugą stronę.

Należy delikatnie ją pociągnąć, tak aby z oczka igły wystawało około dziesięciu centymetrów nitki.

Teraz nie tylko wiecie już jak założyć nitkę na maszynę, ale również cała maszyna jest świetnie przygotowana do szycia.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.