Jak zrobić lamówkę samodzielnie?

Jak zrobić lamówkę samodzielnie?

Wiecie już co jest lamówka i jak wszyć lamówkę gotową. No to teraz zaczną się schody – jak zrobić lamówkę samodzielnie? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zapraszam do zapoznania się z poniższą instrukcją.

Jak zrobić lamówkę samodzielnie?

Po pierwsze potrzebujemy tkaniny, z której chcemy zrobić lamówkę. Najlepiej, żeby nasz kawałek miał co najmniej dwadzieścia centymetrów szerokości, ale im szerszy, tym lepszy. Gdy już go mamy, to trzeba zacząć od prasowania. Gdybyście nie pamiętali – tutaj wyjaśniałam wam bardzo dokładnie, dlaczego prasowanie jest ważne. Bez niego lamówka się po prostu nie uda.

Teraz są dwie opcje. Jeśli Wasz kawałek ma brzeg fabryczny to świetnie – nie będziecie musieli robić tego, o czym napiszę poniżej. Jeśli jednak Wasz kawałek jest „ogryziony” z każdej strony (jak mój!), to nie przejmujcie się, zaraz Wam wyjaśnię, że to wcale nie jest takie problematyczne.

Zacznijcie od wyciągnięcia nitki, która biegnie najbliżej brzegu. Po prostu ją pociągnijcie i zostanie przerwa tak jak na poniższym zdjęciu.

Teraz należy zaprasować materiał pod kątem 45 stopni. Nasza „przerwa” będzie wtedy się układała pod kątem 90 stopni – dokładnie jak na poniższym zdjęciu.

No i teraz – ciach! Tniemy dokładnie po zaprasowanym zacięciu. Gdy już utniecie brzeg, znowu zaginamy materiał pod kątem 45 stopni, żeby pozostał nam pasek około 3 – 4 centymetrów, tak jak na poniższym zdjęciu i zaprasowujemy.

I teraz znowu ciach – tniemy po zaprasowanym brzegu. Na koniec pozostaje przeciąć materiał w miejscu, gdzie była nasza „przerwa”. Gotowe! Mamy naszą lamówkę.

Pamiętajcie tylko, że jeśli Wasz pasek ma grubość 4 centymetrów to gotowa lamówka będzie około cztery razy węższa, w tym przypadku nasze obszycie będzie mieć około centymetra. Instrukcja jak wszyć lamówkę będzie dostępna już przy najbliższym wpisie. A teraz uciekam się pakować – jutro ruszamy z mężem i przyjaciółmi na podbój Pragi.

Wpis „Jak zrobić lamówkę samodzielnie?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.