Jak zszyć dwa materiały overlockiem?

Jak zszyć dwa materiały overlockiem

Kto z Was ma najukochańszego na świecie męża lub żonę? Mam szczerą nadzieję, że zdecydowana większość z Was albo podniosła ręką albo wkrótce to zrobi. Mam to szczęście, że bez zawahania mogę podnieść rękę wysoko do góry. Co najlepiej, oprócz niesamowitego wachlarza zalet, mój mąż dodatkowo rozumie moją pasję do szycia. Z okazji dnia kobiet zrobił mi niesamowity prezent – kupił mi coś, o czym od bardzo dawna marzyłam – czyli overlocka Brother! Z ogromną przyjemnością zrobię z jego udziałem lekcję w Darmowym Kursie Szycia. No to zaczynamy – jak zszyć dwa materiały overlockiem?

Jak zszyć dwa materiały overlockiem

Jak zszyć dwa materiały overlockiem?

W przypadku overlocka zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest uwiadomienie sobie, że (o ile go wcześniej nie odkręcimy) to overlock ma nóż obcinający brzeg materiału. Z jednej strony jest to niesamowicie fajny gadżet – dzięki niemu każdy brzeg materiału będzie perfekcyjnie ucięty, a nitki nie będą się strzępiły. Z drugiej jednak trony takie obcięcie jest nieodwracalne. Jeśli zrobimy coś źle, to już nie będzie się tego dało naprawić.

Dlatego właśnie wracamy do tego, o czym mówię Wam praktycznie w każdym wpisie. Zacznijcie od próbnego zszycia dwóch kawałków materiału. Jeśli tutaj coś zepsujecie, to nic się nie stanie. Możecie próbować do skutku, aż idealnie wyczujecie overlocka.

Kolejnym powodem, dla którego próbne szycie jest tak ważne, jest to, że overlock bardzo trudno wyregulować. W zwyczajnej domowej maszynie standardowe ustawienie parametrów szycia zazwyczaj dawało satysfakcjonujący efekt, niezależnie od grubości materiałów. Bardzo często wystarczyła drobna korekta, aby ścieg był perfekcyjny. W przypadku overlocka tak nie jest. Tutaj nie dość, że mamy aż cztery (lub trzy w zależności do rodzaju ściegu) nitki do ustawienia, to jeszcze dochodzi siła nacisku stopki, szerokość ściegu i tryb działania mechanizmu różnicowego. Nie mam tutaj dla Was złotych rad. Testujcie tak długo, aż dostaniecie pożądany ścieg. Na pewno się Wam uda!

Jak zszyć dwa materiały overlockiem

A do porad praktycznych jak ustawić overlocka na pewno jeszcze nie raz wrócę, dlatego wpadajcie tutaj często i sprawdzajcie nowe wpisy 🙂

Wpis „Jak zszyć dwa materiały overlockiem?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj. Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.