Jakie są rodzaje guzików?

Jakie są rodzaje guzików?

Dziś zaczynamy kolejny mini kursik w Darmowym Kursie Szycia Online – tym razem poświęcony guzikom. Mogłoby się wydawać, że temat banalnie prosty, ale z ciekawości zapytajcie znajomych – ilu z nich wie jak przyszyć guzik? Niestety obawiam się, że sporo osób nie będzie mieć pojęcia jak to zrobić. Nie mówiąc już o tym, żeby wiedzieli, jakie są rodzaje guzików. A Wy wiecie?

Jakie są rodzaje guzików?

Przyznam się, że choćbym chciała, to o każdym rodzaju nie dam rady w tym wpisie opowiedzieć. Wiele guzików jest bardzo designerskich i o takich nie będę pisać. Skupię się tutaj na takich tradycyjnych, które można kupić w każdej drogerii.

Czy guzik jest płaski?

To może wydawać się śmieszne, ale guziki dzielimy na płaskie i na wypukłe. Nie jest to różnica jedynie estetyczna. W zależności od grubości musimy ustawiać inne parametry w maszynie do szycia, o czym będę pisać w kolejnych wpisach. Jeśli już teraz zastanawiacie się, jakie to ma znaczenie, to zdradzę jedynie, że im jeśli macie dwa guziki o kształcie koła o tym samym promieniu, ale różnej grubości, to dziurka do tych guzików będzie mieć inny rozmiar.

Ile guzik ma dziurek?

Guzik może mieć od jednej dziurki wzwyż. Jedna dziurka przypomina bardziej pętelkę i tego typu guzików nie przyszyjecie na domowej maszynie. Tutaj pozostaje jedynie szycie ręczne. Jeśli guzik ma dwie dziurki, to można go przeszyć maszynowo bądź ręcznie. O obu sposobach opowiem w następnych wpisach. Guziki z większą ilością dziurek (dla przykładu z czterema ułożonymi jak wierzchołki kwadratu) też można przyszywać na maszynie, po prostu dwa razy (lub więcej) powtarzając procedurę dla guzików z dwoma dziurkami.

Czy guzik jest symetryczny?

Jeśli guzik jest symetryczny, to nie ma większego problemu. Jednak z guzikami niesymetrycznymi trzeba bardzo uważać. Zazwyczaj można je przyszywać jedynie ręcznie. Jeśli potrzebujemy przyszyć ich kilka w rzędzie (na przykład do koszuli), to trzeba pamiętać o tym, żeby ustawić je tak samo, górną stroną do góry. Inaczej nie będzie to ładnie wyglądać. Podobnie ma się sprawa z guzikami z dwoma dziurkami. Te zazwyczaj przyszywamy tak, żeby dziurki układały się poziomo. Dziwnie będzie wyglądać, jeśli jeden guzik będzie przyszyty z dziurkami poziomymi, inny z pionowymi, a jeszcze inny z ukośnymi, prawda?

Z jakiego materiału jest zrobiony guzik?

Na rynku mamy tak wiele rodzajów guzików, że ciężko wymienić wszystkie. Najpopularniejsze to plastikowe, drewniane, metalowe lub powlekane materiałem. Nie różnią się one zbytnio metodą ich przyszywania, pamiętajcie jednak o tym, że na przykład stare, dekoracyjne, metalowe guziki mogą rdzewieć, więc należy uważać podczas ich prania.

A na koniec ciekawostka – czy wiecie, że najstarszy odnaleziony na świcie guzik ma ponad 5000 lat? Jego rola był czysto dekoracyjna, ale i tak uważam, że to niesamowite, że ta część ubioru powstała aż tak dawno.

Wpis „Jakie są rodzaje guzików?” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.