Lifehacki na uszycie dziurki na guzik

Lifehacki na uszycie dziurki na guzik

No dobra. Zrobiliście wszystko tak, jak pisałam w ostatnim wpisie i nic nie wychodzi! Dziurka jest beznadzieja, tu za luźno, tu zbyt ściśnięta, tu w ogóle maszyna nie szyje. Koszmar! Zanim się jednak totalnie załamiecie (nie róbcie tego nigdy!) i rzucicie w cholerę to całe szycie (tego to już w ogóle nigdy, nigdy nie róbcie!) poznajcie moje lifehacki na uszycie dziurki na guzik. Mam dla Was kilka prostych, a bardzo pomocnych rad co zrobić, jeśli maszyna do szycia zupełnie nie chce z Wami współpracować. Lifehacki na uszycie dziurki na guzik – nadchodzimy!

Lifehack 1: Flizelina

To chyba najprostsza i najbardziej pomocna rada na wiele szyciowych problemów, nie tylko przy szyciu dziurek. Warto wzmocnić materiał, przyprasowując flizelinę. Będzie on wtedy bardziej sztywny, przez co maszyna łatwiej poradzi sobie z prowadzeniem materiału. Oczywiście rada ta tyczy się głównie materiałów lejących się i cienkich, które w kontakcie z dość chropowatą stopką do dziurek mogą się marszczyć.

Lifehack 2: Poprawnie ustaw długość ściegu

Jeśli spojrzycie na zdjęcie poniżej, że od razu rzuci się Wam w oko fakt, że dziurka wyszła zbyt „rzadka”. Nie dość, że nieładnie to wygląda, to jeszcze może powodować strzępienie się nitek, co już w ogóle będzie skutkować strasznym efektem końcowym. Należy wtedy zmniejszyć długość ściegu i voila – dziurka idealna. Pamiętajcie jednak, żeby nie przesadzić i nie narzucić zbyt małej długości. Wtedy dziurka wyjdzie zbyt gęsta i może to spowodować, że mechanizm transportowy nie przesunie odpowiednio materiału. Wtedy maszyna się zatnie i nici z uszycia dziurki. Trzeba dobrać idealna długość metodą prób i błędów.

Lifehack 3: Maszyna szyje inaczej do przodu i do tyłu

Najważniejsza informacja to fakt, że maszyna, podczas obszywania dziurki raz szyje w przód, a raz w tył. Co istotne – większość maszyn jest tak dziwnie ustawiona, że w zależności od kierunku szycia, długość ściegu może być różna, co doskonale widać na powyższym zdjęciu. Na przykład w mojej maszynie, gdy szyję w przód ścieg jest gęstszy, niż gdy szyję w tył. Jednak wiele egzemplarz ma możliwość regulacji gęstości ściegu w tył. U mnie jest ona dostępna z tyłu maszyny (jak na poniższym zdjęciu). Wystarczy odpowiednio przesunąć pokrętło za pomocą śrubokręta i gotowe.

Lifehack 4: Stopka do dziurek ma dodatkowe możliwości

Czy wiecie, że do stopki do robienia dziurek można dowiązać nitkę tak jak na poniższym zdjęciu (zdjęcie pokazuje stopkę od spodu)?

Lifehacki na uszycie dziurki na guzik

Dzięki temu dziurka będzie o wiele bardziej sztywna i wytrzymalsza. Jednak podczas szycia trzeba być bardzo uważnym, aby nitka nie wyszła poza ścieg. Po prostu powoli szyjcie. Efekt powinien być jak na poniższym zdjęciu. Wystarczy pociągnąć za końce nitki i je zawiązać. Pomocnicza nitka zniknie przykryta standardowym ściegiem

Lifehack 5: A co jak maszyna nie ma funkcji obszywania dziurek?

Tutaj pozostaje jedynie praca manualna i poleganie na ściegu zygzak. Pierwsze należy dokładnie na materiale narysować gdzie ma znajdować się rygiel, a gdzie bok dziurki. Potem warto założyć przezroczystą stopkę (na przykład taką jak ta tutaj), aby dokładnie wszystko widzieć i ułatwić sobie życie. Na końcu pozostaje jedynie precyzja i dokładne obszycie rygli szerokim zygzakiem, a boków węższym. Poćwiczcie, bo nie będzie to proste, ale na pewno dacie radę!

Wpis „Lifehacki na uszycie dziurki na guzik” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.