Materiały

materiał

Szyjąc, wiele rzeczy można zrobić, bez posiadania bardzo drogiego sprzętu. Jednak nigdy nie można oszczędzać na materiałach z jakich szyjemy. Wybór odpowiedniego materiału to nie tylko kwestia odpowiedniego koloru czy wzoru. Jest wiele czynników na które trzeba zwracać uwagę, aby uszyta przez nas rzeczy była praktyczna i spełniała w stu procentach cel w jakim została stworzona.

Jaki materiał wybrać – tkaninę czy dzianinę?

Pewnie wielokrotnie słyszeliście te nazwy, ale czym one się różnią? Zasada jest znacząca – rodzajem splotu.

T

Tkanina składa się z zupełnie osobnych nitek. Poziome nitki nazywane są wątkiem, pionowe osnową. Charakteryzuje się tym, że nie się pruje, jest mało rozciągliwa i trzyma swój kształt zarówno, gdy próbujemy ją rozciągnąć w pionie i w poziomie. Tkaniny są bardziej eleganckie, dlatego wykorzystuje się je w ubraniach takich jak koszule czy garnitury.

Dzianina

Dzianina w splocie przypomina sweter. Jest wyprodukowana z jednej nitki, która tworzy oczka. Dzięki temu jest bardzo elastyczna, choć rozciąga się jedynie w poprzek, a nie wzdłuż. Mocno się pruje, a niewłaściwe zabezpieczenie brzegów może skutkować zupełnym zniszczeniem materiału po kilku praniach. Jej wygląd jest mniej elegancki, niż tkaniny, dlatego używana jest do szycia ubrań wygodnych, takich jak letnie sukienki czy podkoszulki.

Naturalny czy syntetyczny?

Nitka z jakiej powstał materiał może pochodzić z różnych źródeł. W zależności z czego jest zrobiona, takie właściwości będzie mieć nasz materiał.

Do materiałów naturalnych zaliczamy bawełnę, wełnę, len czy jedwab. Są pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego. Charakteryzują się świetną przepuszczalnością powietrza (materiały oddychają i mniej się w nich pocimy). Z drugiej jednak strony mocno się mną.

Materiały syntetyczne pochodzą z masowej produkcji. Są zazwyczaj bardziej odporne na zniszczenia, bardziej wytrzymałe i zdecydowanie mniej podatne na gniecenie. Z drugiej jednak strony, praktycznie zupełnie nie przepuszczają powietrza, co znacząco obniża komfort ich noszenia. Standardowe materiały to lycra, poliester czy elastan.

A czy nie mamy już większego wyboru? Oczywiście, że mamy! Nie licząc materiałów, które są mieszanką włókien naturalnych i syntetycznych (dla przykładu – praktycznie każdy t-shirt jest połączeniem bawełny z elastanem. Dzięki temu jest zarówno przyjemny dla skóry i elastyczny), mamy także materiały z włókien sztucznych. Powstają one podczas chemicznej obróbki naturalnych składników. Z celulozy powstaje na przykład wiskoza. Dla ciekawych – włókna sztuczne powstają też z surowców mineralnych i zaliczamy do nich na przykład światłowody – to coś, dzięki czemu masz w domu internet. Tych jednak włókien nie używamy w produkcji standardowej odzieży 🙂

Gramatura

Gramatura jest to oznaczenie wagi materiału. Dla przykładu 210g/m2 oznacza, że jeśli wytniemy kawałek materiału o wymiarze metr na metr i go zważymy, to będzie miał on masę 210 gram. Cienkie tkaniny, jak na przykład jedwab, ważą około 80 gram na metr kwadratowy. Grube jeansy będą mieć gramaturę nawet 500 gram na metr kwadratowy. W przypadku jeansów zdarza się też problem w postaci innego systemu miar – gramatura jest podawana w uncjach. Tutaj najlepiej poratować konwerterem google.

Uwaga! Kupując materiał przez internet dokładnie sprawdźcie czy gramatura jest wyrażona w gramach na metr kwadratowy czy w gramach na metr bieżący. Wiadomo, że kawałek o wymiarach 140 na 100 centymetrów będzie ważył więcej, niż kawałek sto na sto. Niestety jest to nieuczciwa technika zawyżania gramatury, dlatego należy na to zwracać szczególną uwagę podczas zakupów.

Kurczliwość

Każdy materiał po wyprodukowaniu w pewnym stopniu się kurczy podczas kontaktu z wysoką temperaturą oraz wodą. Producent tkanin zawsze podaje o ile fragment materiału może się skurczy po praniu. Jeśli na materiale widzimy napis +/- 5%, to oznacza, że ze stu centymetrowego kawałka, po odpowiednim jego zdekatyzowaniu, zostanie nam około 95 centymetrów. Jest to bardzo ważne przy zakupie odpowiedniej ilości materiału na potrzeby danego wykroju. Zawsze należy brać odpowiedni zapas i kupować odrobinę więcej, bo może się okazać, że zabraknie nam kilka centymetrów na odpowiednio długi rękaw.


Na co Wy zwracacie szczególną uwagę podczas materiałowych zakupów? Podzielcie się w komentarzach. Zapraszam też na drugi wpis poświęcony materiałom – co w takim razie kupić, który pojawi się już w przyszłym tygodniu.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.