Obszycie plisą

obszycie plisą

Ostatnie wpisy z Darmowego Kursu Szycia Online powięcone są wykończeniu brzegów materiału. Teraz nadszedł moment na opisanie mojego zdecydowanie ulubionego sposobu na wykończenie dzianin, które z powodzeniem stosuję nie tylko przy dekoltach, ale i przy każdym brzegu jaki obszywam. Mam tutaj na myśli obszycie plisą.

Obszycie plisą

Warto może zacząć od wyjaśnienia co to w ogóle jest plisa. W najprostrzy sposób można powiedzieć, że plisa to długi, prostokątny kawałek materiału. Pojawia się jednak pytanie jak go wyciąć – czy wzdłóż czy wpoprzek materiału. Tutaj warto wrócić do wpisu o rodzajach materiałów. Pewnie pamętacie, że dzianiny są z założenia bardzo rozciagliwe w jedną stronę i mniej w drugą. Dlatego, aby odpowiednio je obszyć, potrzebujemy dobrze wyciąć prostokątny kawałek materiału. Osobiście wolę wycinąć materiał tak, aby na długość był bardziej rozciągliwy. Łatwo sobie to jednak wytłumaczyć obszyciem dekoltu – wyobrażacie sobie jak ubierałoby się zwykła podkoszulkę, jeśli obszycie dekoltu nie byłoby rozciągliwe? No właśnie.

Więc kiedy już zdecydowaliśmy się na wycięcie prostokątnego kawałka materiału, to składamy go na pół, tak żeby dalej był tak samo długi, ale żeby zrobić się chudszy, lewymi stronami do siebie.

Obrzucamy zarówno złożoną plisę (tak jak wyjaśniałam tutaj), jak również brzeg materiału jaki chcemy obszyć. Pamiętajcie o stopce do ściegu owerlockowego.

Teraz przykładamy plisę do prawej strony brzegu materiału, jaki chcemy obszyć, tak żeby wszystkie trzy brzegi były razem jak na poniższym zdjęciu.

Przeszywamy ściegiem elastycznym (u mnie to numer 15) wszystkie trzy warstwy w odległości niecałego centymetra od brzegu (pamiętajcie o stopce do ściegu prostego).

Odwracamy materiał na prawą stronę. Zmieniamy stopkę na tę do ściegu krytego (i jak pisałam tutaj – będziemy jej używać w zupenie innym celu!). Ustawiamy ją jak na poniższym zdjęciu i przeszywamy ściegiem prostym jakiś milimetr od przeszycia. Dzieki temu obszycie nie będzie się odwijać.

I jak się Wam podoba efekt finalny? Czy obszycie plisą jest fajne?

Wpis „Obszycie plisą” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.