Podwijanie ręczne

podwijanie ręczne

W ostatnim wpisie z Darmowego Kursu Szycia Online opisywałam Wam jak obrzucić brzeg materiału przy użyciu ściegu owerlockowego. Jest to absolutnie świetna metoda, bo materiał będzie poprawnie zabezpieczony i nie będzie się pruł. Co jednak zrobić, jeśli chcecie szyć idealna ubrania, gdzie brzeg materiału w ogóle nie jest widoczny, a sprytnie schowany? Tutaj z pomocą przyjdzie Wam podwijanie. Możemy je jednak podzielić na podwijanie ręczne i podwijanie przy użyciu stopki do podwijania. Dziś chcę Wam opowiedzieć o pierwszej z tych metod.

Metoda pierwsza – podwijanie ręczne

Po pierwsze musimy wybrać jak szerokie będzie podwinięcie. Ja zazwyczaj wybieram szerokość około 5 milimetrów.

Zanim zaczniecie podwijanie, warto zacząć od odrzucenia brzegu materiału ściegiem owerlockowym. To zawsze dodatkowo wzmocni nasze obszycie. Pamiętajcie jednak, aby obszycie szwem owerlockowe było węższe, niż założona szerokość podwinięcia. Jeśli zdecydowaliście się na podwinięcie 5 milimetrów, to dla ściegu dobierzcie szerokość 3. Gdy już zabezpieczycie brzeg, możemy przejść do podwijania materiału.

Dla tej szerokości dokładnie zaginamy materiał na grubość 4 milimetrów. Najlepiej użyć w tym celu kawałka tektury, na którym odrysujemy wybraną przez nas szerokość. Dokładnie zaginamy materiał, tak aby dotykał kreski i zaprasowujemy.

Powtarzamy cały proces zawijania jeszcze raz, tak aby brzeg ładnie się schował. Tym razem jednak zawijamy na całą szerokość 5 milimetrów.

Zaprasowane, podwójne zawinięcie możemy albo przychwycić szpilkami albo ręcznie sfastrygować, co uważacie za wygodniejsze. Później wystarczy już tylko przyszyć podwinięcie. To można zrobić przy użyciu zwykłej stopki uniwersalnej lub sprytnie – przy użyciu stopki do ściegu krytego.

Jak to zrobić?

Wybierzcie na maszynie ścieg prosty, o długości między trzy a pięć milimetrów, w zależności od upodobań. Zamontujcie stopkę do ściegu krytego. Wyregulujcie ją tak, aby prowadnica idealnie dotykała końca podwinięcia. Jednocześnie, używając regulacji do szerokości ściegu, ustawcie igłę tak, aby ścieg trafiał milimetr od końca podwinięcia. To tylko z pozoru jest trudne, na pewno się Wam uda. Popatrzcie jak to powinno wygladać na poniższym zdjęciu.

Teraz powoli przyszyjcie podwinięcie do materiału. Dokładnie podawajcie materiał, aby przeszycie było możliwie precyzyjne. Gotowe!

A za tydzień opowiem Wam jak zrobić to szybciej, używając stopki do podwijania.

Wpis „Podwijanie ręczne” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.