Podział ściegów

Podział ściegów

Ostatnio opowiadałam Wam o podstawach uruchamiania maszyny. Teraz czas na chwilę znowu wrócić do teorii, żeby później skupić się już tylko na praktyce.

Podział ściegów

Pamiętacie zdjęcie, na którym widać wszystkie szwy, jakie posiada moja maszyna?

Nieprzypadkowo są one podzielone na część górną i część dolną. Różnią się one sprężystością ściegu. Co to jest? Pamiętacie mój wpis o rodzajach materiałów? Te dzielimy na tkaniny, które nie są elastyczne oraz elastyczne dzianiny. Te pierwsze są zupełnie nierozciągliwe, a te drugie są czasem aż za bardzo rozciągliwe. O ile z tkaninami nie ma za dużo problemów i w sumie nie ma większego znaczenia, jakim szwem je przeszyjecie, o tyle z dzianinami tak dobrze nie jest.

Pamiętacie ścieg zwykły? Spróbujcie przeszyć nim dzianinę, a potem ją rozciągnąć. Widzicie, co się dzieje? W najlepszym przypadku tkanina pozostanie mocno zszyta i nie rozciągnie się. W najgorszym ścieg zostanie rozerwany. I co teraz?

Ścieg elastyczny

Tutaj z pomocą przychodzą ściegi elastyczne. Charakteryzują się one tym, że przeszyty nimi materiał dalej może się rozciągać, bez obawy, że ścieg zostanie rozerwany. Zazwyczaj są to ściegi, które są dość szerokie, bo to gwarantuje elastyczność. Zobaczcie poniższy ścieg zygzakowy. Jak opisywałam w ostatnim wpisie, różnią się one długością i szerokością ściegu. Jak myślicie, który ścieg będzie bardziej elastyczny?

Macie rację, ten po prawej. Łatwo to sprawdzić, wystarczy rozciągnąć materiał. W lewym ściegu rozciągnie się tylko odrobinkę, w prawym duuużo bardziej. Teraz już będziecie wiedzieć, że przy szyciu z dzianin, ściegi elastyczne są koniecznością.

Teraz pewnie zastanawiacie się, czemu ścieg oznaczony numerem jest w kategorii ściegów elastycznych, mimo że się nie rozciąga? Czasem chcemy wykończyć dzianinę zwykłym ściegiem prostym i wtedy, aby zwiększyć jego wytrzymałość, przeszywamy go trzykrotnie. To powoduje, że zdecydowanie trudniej przerwać nitkę. Pomysłowe prawda?

Jak zadanie domowe, polecam każdemu z Was oględziny swojej własnej maszyny i zapoznanie się ze ściegami, w które jest ona zaopatrzona. Podzielcie je na ściegi elastyczne i nieelastyczne, tak abyście na przyszłość wiedzieli, z których korzystać.

Wpis „Podział ściegów” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.