Powijanie przy użyciu stopki do podwijania

Powijanie przy użyciu stopki do podwijania

W ostatniej lekcji Darmowego Kursu Szycia Online opowiadałam Wam jak estetycznie wykończyć brzeg materiału, podwijając go ręcznie. Z jednej strony jest to niesamowicie precyzyjna metoda, która, poprawnie wykonana, gwarantuje naprawdę piękne ubranie. Niestety jej ogromną wadą jest czas jej wykonania. Podszycie zwykłej spódnicy trwa naprawdę długo i potrzeba ogromnej cierpliwości, aby udało się to skończyć. Nie wyobrażam sobie jednak ręcznego podwijania przy naprawdę dużych kawałkach materiału, takich jak zasłony, bądź przy masowej produkcji. Tutaj jedynym rozwiązaniem jest metoda mniej precyzyjna, ale zdecydowanie szybsza, czyli powijanie przy użyciu stopki do podwijania.

Metoda druga — Powijanie przy użyciu stopki do podwijania

Przy tej metodzie również należy zacząć od obrzucenia materiału ściegiem owerlockowym. Podobnie jak w przypadku podwinięcia ręcznego, dobieramy szerokość ściegu o dwa milimetry węższą, niż wybrana przez nas szerokość podwinięcia.

Niestety przy tej metodzie nie mamy aż takie dowolności przy wyborze szerokości podwinięcia. Jest ona w góry ustalona przez rozmiar naszej stopki. Dlatego, jeśli zależy nam na możliwości podwijania na różne szerokości, trzeba zaopatrzyć się w zestaw stopek o różnych szerokościach.

Ustawiamy ścieg prosty, o długości między trzy a pięć milimetrów, podobnie jak przy podwijaniu ręcznym. Zakładamy stopkę do podwijania. Początek ściegu warto zawinąć ręcznie i tak złożony wsadzić pod stopkę, tak aby materiał przeszyć około milimetra od brzegu podwinięcia. Kilka pierwszych ruchów maszyny warto wykonać ręcznie, kręcąc kołem po prawej stronie maszyny.

Teraz należy zbić igłę w materiał. Podnosimy stopkę i delikatnie zawijamy wokoło niej podwinięcie. Gdy wszystko jest równo ułożone, opuszczamy stopkę. Jeszcze raz upewnijcie się, że wszystko jest równo ułożone. Obróćcie kilka razy kołem po prawej stronie maszyny, aby kilka razy przeszyć materiał. Gdy wszystko jest w porządku, podwińcie w rękach materiał i powoli naciśnijcie pedał. Pamiętajcie o tym, żeby dokładnie podawać stopce zawinięty materiał, ona sprawi, że podwinięcie będzie równe. Jeśli jednak nie będziecie podawać zawiniętego materiału, to sama stopka nie będzie go podwijać.

Wypróbujcie to na zbędnym kawałku materiału, tak aby dokładnie zobaczy, w którym miejscu na początku położyć materiał. Ważne jest to, aby przed i po zawinięciu materiału wokoło stopki szyć w linii prostej. To nie takie trudne, spróbujcie kilka razy.

Ta metoda jest oczywiście dużo szybsza, bo nie wymaga zaprasowywania materiału, jednak wymaga ogromnej staranności przy podwijaniu. Nie przejmujcie się, jeśli za pierwszym razem Wam nie wyjdzie. Ćwiczenie czyni mistrza i szybko nabierzecie na tyle dużej wprawy, że dacie radę podwinąć tą stopką nawet najdelikatniejszą firankę.

Wpis „Podwijanie ręczne” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.