Przydatne stopki do maszyny – część pierwsza

Stopki

Sama maszyna nie wystarczy, aby stworzyć cudeńka z materiału. Potrzebne są jeszcze odpowiednie stopki od maszyny, które ułatwią pracę. Dzisiejszy post zaczyna serię kilku, które zaprezentują moim zdaniem najlepsze i najbardziej przydatne stopki.
Zanim jednak zdecydujecie się ma zakup stopki pamiętajcie, że przy zakupie nie trzeba się sugerować nazwą producenta. Do maszyn do szycia będą pasować stopki różnych producentów. Najważniejsze są trzy rzeczy:

Sposób mocowania

Obecnie najpopularniejsze jest mocowanie Matic, które jest szybkie i wygodne. Stopkę wymienia się jednym kliknięciem wajchy. Jednak zwłaszcza w starszych maszynach typu Singer czy Łucznik pojawiają się inne mocowania. Przed zakupem stopki upewnijcie się jakie mocowanie ma Wasza maszyna.

Rodzaj chwytacza

Jak pisałam w poście o tym jaką maszynę wybrać, rodzaj stopki zależy też od rodzaju chwytacza. Moja maszyna ma chwytacz rotacyjny, dlatego w stopkach pasujących do niej otwór przez który przechodzi igła jest lekko zaokrąglony. Przy chwytaczach wahadłowych otwór jest prostokątny. Ma to bardzo duże znaczenie, bo zastosowanie złej stopki może skutkować uderzeniem igły o metal i w konsekwencji jej złamaniem.

Szerokość ściegu

Każda maszyna ma maksymalną szerokość, z jaką może szyć. Na przykład mój Brother ma szerokość do 5 mm. Są jednak maszyny ze ściegami szerszymi, na przykład do 7 czy 9 mm. Nie należy do nich stosować stopek wąskich do 5 mm, zwyczajnie igła nie zmieści się w otworze w stopce.

Pamiętajcie. Zawsze po zamontowaniu nowej stopki, zanim włączycie maszynę, obróćcie kilka razy kołem z prawej strony maszyny, żeby sprawdzić czy igłą nie uderza o stopkę. Może się zdarzyć, że połączenie złego ściegu i stopki może się okazać katastrofalne w skutkach. Nigdy nie łączcie na przykład ściegu zygzaka oraz stopki do ściegu stębnowego. Może to grozić złamaniem igły, bądź co gorsza, uszkodzeniem maszyny.

Stopka uniwersalna

Za czasów naszych babć czy prababć, każdy Singer miał jedną, podstawową stopkę i jeden szew. Kobiety dawały radę z tak niezbyt zaawansowanym sprzętem tworzyć piękne ubrania dla swoich rodzin. Stopka uniwersalna jest najbardziej potrzeba i można przy jej użyciu uszyć praktycznie wszystko. Można jej użyć zarówno do ścięgu stębnowego jak i do zygzaka. Ma bardzo duży docisk i świetnie radzi sobie z grubszymi materiałami oraz przeszyciami kilku warstw materiałów.

Możecie zacząć swoją przygodę z szyciem właśnie od niej. Zazwyczaj jest ona dodawana do każdej maszyny w gratisie, także nie ma potrzeby dodatkowo jej kupować.

Jeśli jednak potrzebujecie dodatkowego docisku stopki, na przykład do szycia grubego jeansy, możecie też rozważyć zakup stopki do ściegu stębnowego.

Przykładową możecie znaleźć tutaj.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.