Regulacja naciągu nici

Regulacja naciągu nici

Na przedostatniej lekcji z cyklu Darmowy Kurs Szycia Online dowiedzieliście się, jak ważny jest odpowiedni dobór odpowiedniej długości i szerokości ściegu. Jednak, gdy opowiadałam Wam jaką maszynę warto wybrać, mówiłam o jeszcze jednym parametrze, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu maszyny do szycia – regulacja naciągu nici.

Regulacja naciągu nici

Maszyna do szycia jest na tyle mądra, że sama wie, w jaki sposób ma ze sobą przeplatać górną i dolną nitkę tak, aby powstał odpowiedni ścieg. Materiały jednak różnią się miedzy sobą grubością. Cieniutki jedwab będzie zachowywał się podczas szycia zupełnie inaczej niż gruba wełna. Właśnie te różnice w grubości mogą powodować, że ten sam ścieg będzie na jednym materiale wyglądał zupełnie inaczej niż na drugim. Dlaczego?

Tajemnicą jest tutaj naprężenie nici górnej i dolnej. Każda maszyna ma fabrycznie ustawione pewne uniwersalne naprężenie, które powinno dobrze sprawdzać się przy materiałach średniej grubości. Jeśli jednak traficie na materiał, który będzie zachowywał się inaczej, uniwersalne naprężenie może nie wystarczyć. Dlatego właśnie w większości maszyn jest regulacja naciągu nici górnej. W droższych modelach znajdziecie też regulację nici dolnej.

Poniżej znajdziecie przykłady, jak powinien i jak nie powinien wyglądać naciąg nici. Specjalnie przeszyłam je kolorowymi nićmi, aby łatwiej było zobaczyć co jest nie tak. Górna nić jest czerwona, dolna czarna.

Za mocne naprężenie górnej nici

Prawa strona szwu – górna nitka „wyciąga” dolną, widać czarną nitkę, a materiał jest lekko pomarszczony.

Lewa strona szwu – czarna nitka jest za mocno naprężona, przez co widać ją na prawej stronie.

Za słabe naprężenie górnej nici

Prawa strona – Górna nitka jest za luźna, przez co dolna wciąga ją w dół. Ścieg zygzak nie ma kształtu trójkąta, a delikatnie się faluje.

Lewa strona – czarna nitka w ogóle nie jest naciągnięta, szew wygląda bardzo nieestetycznie.

Idealne naprężenie górnej nici

Prawa strona – Z prawej strony materiału widać tylko nitkę górną. Ścieg zygzak ma kształt idealnego trójkąta.

Lewa strona – czarna nitka jest dobrze naciągnięta. Czerwona nitka jedynie delikatnie przechodzi na lewą stone.

Jak dopasować naciąg nici?

Zacznijcie od znalezienia pokrętła odpowiadającego na naciąg u Was. U mnie jest umieszczone na górze maszyny, po lewej stronie.

Ustawcie je na środkową wartość i przeszyjcie ścieg na niepotrzebnym kawałku materiału. Gotowy ścieg porównajcie ze zdjęciami powyżej. Jeśli Wasz ścieg jest podobny do pierwszego – zmniejszcie naprężenie. Jeśli przypomina drugi – to zwiększcie naprężenie. Jeśli jest idealny, to gratuluję – możecie śmiało szyć dalej.

Wpis „Regulacja naciągu nici” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.