Igły do maszyn – część druga

Ostatnio opisałam Wam kilka podstawowych kategorii, według których powinniśmy wybierać igły. Teraz chciałam przedstawić najważniejszą – czyli wybór igły na podstawie materiału, którym chcemy szyć.

Rodzaj materiału

Rodzaj materiału

Igły do maszyn można podzielić według materiału, który chcemy przeszywać. Dla łatwiejszego rozpoznawania zastosowania igieł niektórzy producenci stosują oznaczenia kolorystyczne. Najpopularniejsze rodzaje igieł to:

Igły do tkanin

Są najbardziej uniwersalne i najczęściej spotykane. Są też standardową częścią wyposażenia każdej maszyny do szycia. Charakteryzują się bardzo ostrym szpicem, którym łatwo można się ukuć. Bez problemu wybijają się w materiał. Nie mają oznaczeń kolorystycznych. Na zdjęciu u góry tego wpisu są to igły po prawej stronie. Możecie je kupić pod tym linkiem.

Igły do dzianin

Igły te charakteryzują się specyficzny zakończeniem, które przypomina małą kuleczkę. Dzięki temu nie przetną dzianin, które nie będą się strzępić. Delikatnie zmieszczą się między splotem dzianiny. Zwyczajowo oznaczone kolorem pomarańczowo – brązowym. Za górnym zdjęciu są po lewej stronie. Znajdziecie je tutaj.

Igły do stretchu

Podobnie jak igły do dzianin, zakończone są delikatną kuleczką, aby nie uszkadzać delikatnego splotu materiału. Jednak stretch jest zdecydowanie bardziej zbity, dlatego igły te różnią się od tych dzianinowych smukłością. Są zdecydowanie bardziej wąskie, dzięki czemu łatwiej przechodzą przez materiał. Są czasem oznaczone kolorem żółtym. Znajdziecie je pod tym linkiem.

Igły do skóry

Igły do skóry są bardzo grube i wytrzymałe. Aby przebić się przez grubą skórę, ich czubek jest specjalnie wyprofilowany. Nie są one idealnie okrągłe, lecz delikatnie ścięte, gdzie czemu zostawiają charakterystyczny ślad na skórze. Możecie je kupić tutaj.

Igły do jeansu

Igły do jeansu są bardzo grube i wydają się zdecydowanie bardziej „pulchne” od igieł do tkanin. Ich ostry czubek szybko robi się coraz grubszy i osiąga grubość igły. Są zawsze oznaczone kolorem granatowym. Znajdziecie je tutaj.

Igły do materiałów delikatnych, na przykład jedwabiu

Igły te są zawsze bardzo ostre i niesamowicie cienkie. Dzięki temu łatwo przechodzą przez materiał i nie zostawiają dużych śladów w delikatnej strukturze jedwabiu. Możecie je kupić tutaj.


Jeśli macie jakieś historie związane z igłami (takie jak moja, gdy pierwszy raz złamałam igłę i zamiast inteligentnie wyjąć ją śrubokrętem z namagnesowaną końcówką, to postanowiłam maszynę odwrócić do góry nogami i pozwolić grawitacji zadziałać na kawałek igły. Jednak grawitacja przerosła moje najśmielsze oczekiwania, bo igła nie dość, że wypadła, to od razu wpadła do górnej części maszyny. Mimo dokładnego rozkręcenia obudowy, nigdy tego kawałka nie udało się nam znaleźć. Nie polecam nikomu tego sposobu. Za to polecam wrócić na początek tego nawiasu, bo pewnie już straciliście wątek, co było przed nim.) to koniecznie opiszcie je w komentarzach.

Ten wpis jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Zanim uruchomisz maszynę”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego! Od razu kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.