Ścieg kryty dla cienkich materiałów

Ścieg kryty dla cienkich materiałów

W ostatnim wpisie z Darmowego Kursu Szycia Online pisałam o ściegu krytym dla grubych materiałów. Dokładnie objaśniałam Wam jak rozróżnić materiał gruby od cienkiego i jak niesamowite wrażenie można uzyskać, używając tego ściegu. Przy materiałach cienkich ogólna zasada szycia jest praktycznie identyczna. Pojawiają się jednak innego problemy. Po pierwsze przeszywamy więcej warstw materiału na raz i zdecydowanie łatwiej się w tym pogubić. Po drugie zdecydowanie trudniej sprawić, żeby ścieg był rzeczywiście niewidoczny, gdyż na cienkim materiale trudniej takie rzeczy „zgubić”. Dalej jednak uważam, że ścieg kryty dla cienkich materiałów jest świetną sprawą i przy odrobinie zaangażowania i ciężkiej pracy oraz dobrym wyregulowaniu maszyny do szycia można otrzymać świetne efekty.

Ścieg kryty dla cienkich materiałów

Klasycznie zaczynamy od zabezpieczenia brzegu materiału ściegiem owerlockowym, tak jak opisywałam tutaj. Podwińcie materiał na lewą stronę na szerokość ciut węższą niż ta pożądana i dokładnie zaprasujcie. Po zaprasowaniu podwińcie jeszcze raz na dokładnie taką szerokość, ją finalnie chcecie mieć. Ponownie zaprasujcie. Cały ten proces jest bardzo dokładnie opisany wraz ze zdjęciami w tym wpisie.

Przeszyjcie fastrygą podwinięcie w odległości około dwóch trzecich od docelowego brzegu materiału.

Zagnijcie materiał wzdłuż linii fastrygi na stronę prawą. Rozprostujcie zagięcie tak jak na poniższym zdjęciu. Tutaj uważajcie, bo jest sporo warstw materiału, że rozprostować dokładnie w identyczny sposób.

Zamontujcie stopkę do ściegu krytego (o której pisałam tutaj, a którą można kupić tutaj) i ułóżcie odpowiednio zawinięty materiał na maszynie tak jak na poniższym zdjęciu.

Wybierzcie ścieg, który u mnie jest opisany numerem 18.

Przetestujcie ścieg na niepotrzebnym kawałku materiału. Naprawdę ciężko jest dobrze ustawić maszynę, żeby idealnie ukryć ścieg, ale jest to możliwe. Testujcie, przesuwając regulację w stopce w prawo i w lewo, aż traficie na idealne ułożenie.

Tak ścieg wygląda z lewej strony:

A tak z prawej:

Wpis „Ścieg kryty dla cienkich materiałów” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.