Ścieg kryty dla grubych materiałów

ścieg kryty dla grubych materiałów

Ostatnio opowiadałam Wam jak precyzyjnie i estetycznie wykończyć brzeg materiału tak, aby nie było widać ściegu na prawej stronie. Jednak szycie ręczne jest bardzo powolne. Świetnie sprawdza się, gdy szyjemy pojedyncze rzeczy na własny użytek. Dużo gorzej jest, gdy szyjemy duże ilości ubrań hurtowo. Wtedy trzeba pomyśle o trochę mniej precyzyjnej metodzie, jednak dużo szybszej. Przy grubych materiałach idealnie sprawdza się ścieg kryty dla grubych materiałów.

Jak rozpoznać, że materiał jest gruby? Zawińcie go podwójnie, tak aby mieć trzy warstwy materiału tuż obok jednej warstwy. Czy różnica w grubości jest znacząca i przeszkadzająca? Jeśli tak, to złóżcie materiał tak, aby mieć tylko dwie warstwy. Jeśli zauważyliście znaczącą poprawę, to znaczy, że materiał jest gruby i można go zawijać tylko raz.

Ścieg kryty dla grubych materiałów

Klasycznie zaczynamy od zabezpieczenia brzegu materiału ściegiem owerlockowym, tak jak opisywałam tutaj. Podwińcie materiał na lewą stronę dokładnie na taką szerokość, ją finalnie chcecie mieć. Zaprasujcie, żeby zagięcie było mocno zaznaczone.

Przeszyjcie fastrygą podwinięcie w odległości około dwóch trzecich od brzegu materiału.

Zagnijcie materiał wzdłuż linii fastrygi na stronę prawą.

Rozprostujcie zagięcie. Zamontujcie stopkę do ściegu krytego (o której pisałam tutaj, a którą można kupić tutaj). Ułóżcie odpowiednio zawinięty materiał na maszynie tak jak na poniższym zdjęciu. Pamiętajcie, że u gory jest lewa strona materiału.

Wybierzcie ścieg, który u mnie jest opisany numerem 4.

Zacznijcie powoli szyć. Tutaj bardzo polecam wyprobować ten ścieg na niepotrzebnym kawałku materiału. Jeśli korzystacie z materiału bardzo grubego, trzeba chwilę popróbować, żeby idealnie złapać materiał, tak aby ścieg nie był widoczny. Moim zdaniem warto przetestować kilka ustawień materiału na maszynie (możecie przesunąć go w prawo i w lewo), bo efekt końcowy jest naprawdę niesamowity. Po prawej stronie:

Po lewej stronie:

Pamiętajcie jednak o jednym. W poszukiwaniu niewidocznego ściegu możecie przesunąć materiał tak bardzo, że maszyna prawie w ogóle go nie przeszyje. W takiej sytuacji niestety ścieg będzie nietrwały i może w ogóle nie podtrzymywać. Dlatego tak ważne jest testowanie na próbnym kawałku materiału.

Wpis „Ścieg kryty dla grubych materiałów” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.