Ścieg kryty ręczny

Ścieg kryty ręczny

W ostatnich wpisach Darmowego Kursu Szycia Online pokazywałam Wam jak ładnie wykończyć brzeg materiału. Każda z poprzednio opisanych metod ma jednak ogromną wadę, która dla wielu zwolenników estetycznego szycia może okazać się nie do przeskoczenia. Mianowicie w każdej z metod na prawej stronie ubrania widać szew. Jest to zupełnie normalne, w końcu przyszywamy lewą stronę materiału do prawej. Mogłoby się wydawać, że widoczny szew jest nie do przeskoczenia i zawsze musi nas dręczyć. Nic bardziej mylnego. Na szczęście bardzo mądry człowiek wymyślił ścieg kryty. Dziś opowiem co to jest ścieg kryty ręczny. W następnych wpisach opowiem Wam o ściegu krytym maszynowym dla grubych i cienkich materiałów.

Ścieg kryty ręczny

Nie samą maszyną do szycia żyje człowiek. Sama bardzo lubię swoje ubrania wykańczać ręcznie, jeśli wiem, że pomoże mi to w estetycznym zakończeniu materiału. Ścieg kryty ręczny jest jednym z najlepszych przykładów, gdzie szycie ręczne może i jest bardziej czasochłonne i męczące, niż maszynowe, jednak daje niesamowite rezultaty i wiele osób szyjących, zwłaszcza na swoje potrzeby, decyduje się na te dłużą, a zarazem bardziej estetyczną metodę.

Zaczynamy standardowo – od obrzucenia brzegu materiału ściegiem owerlockowym, tak jak wyjaśniałam w tym wpisie. Następnie ładnie podwijamy materiał za pomocą żelazka i kawałka tektury tak jak opisywałam w tym wpisie. Zasada jest prosta – grube materiały zawijamy pojedynczo, cienkie materiały zawijamy podwójnie, aby schować ścieg owerlockowy.

Teraz należy dobrać odpowiedni kolor nitki, możliwie podobny do koloru materiału. Ja celowo wybrałam kontrastującą nitkę, abyście lepiej wydzieli jak ją przeszywam. Nawijam nitkę na igłę i wiążę węzełek na końcu.

Brzeg materiału ustawcie do siebie, lewa strona do góry. Będziemy szyć od lewej do prawej. Zaczynam ścieg delikatnie zahaczając nitkę o zaprasowany fragment.

Teraz delikatnie przeszywam prawą stronę materiału – uwaga, chwyćcie jak najmniej nitek się da, im mniej chwyćcie, tylko mniej widoczny będzie ścieg.

Znowu zahaczam zaprasowany materiał. I znowu chwytam prawą stronę. I tak w kółko, aż obszyję całość.

Prawda, że końcowy efekt robi wrażenie?

 

Wpis „Ścieg kryty ręczny” jest częścią „Darmowego Kursu Szycia Online – Gdy już usiądziesz do maszyny”. Spis wszystkich lekcji zawartych w tym kursie znajdziesz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się więcej o szyciu? Nic prostszego. Kliknij tutaj i przejdź do kolejnej lekcji.